SAM automotive production patrí do SAM automotive group. Tú tvoria 4 spoločnosti (3 v Nemecku a 1 v Mexiku). SAM je svetovým dodávateľom exteriérových hliníkových komponentov pre popredných výrobcov automobilov. „Našim cieľom je založenie novej výrobnej spoločnosti SAM automotive Slovakia pre zvýšenie výrobných kapacít, konkurencieschopnosti a dostupnosti k obchodným partnerom," uviedol k investícii Dirk Fischer, zo skupiny SAM Automotive.

Nový závod bude zameraný na výrobu hliníkových dverových líšt a strešných nosičov pre automobily. Medzi odberateľov slovenského závodu budú patriť predovšetkým spoločnosti VW Slovakia, Audi a Mercedes Benz Maďarsko. 

SAM automotive group sa špecializuje na výrobu okrasných líšt pre karosérie áut. Pred rokom zamestnávali viac než 2100 ľudí vo fabrikách v Nemecku a Mexiku.

„SAM automotive pri svojom rozhodovaní zvažovala viacero lokalít a nakoniec sa rozhodla pre Slovensko. Jedným z rozhodujúcich faktorov bolo aj veľmi dobré postavenie Slovenska v automobilovom priemysle," vysvetlil konateľ Wesconi Werner Schmitz.
 

Výrobné priestory vo Veľkom Krtíši sú už pripravené. Celkovo však projekt predpokladá výrobné priestory v rozlohe približne 30.000 štvorcových metrov, čo si bude vyžadovať ďalšiu výstavbu. „V prvej fáze – v priebehu 2. štvrťroku 2018, budú postupne inštalované nové stroje a technológie. Následne sa začne s jednoduchšou montážou komponentov," hovorí Stefan Schulze, viceprezident skupiny v oblasti Industrial Engineering zo SAM automotive. Predpoklad dosiahnutia plnej kapacity výroby by mal byť začiatkom roku 2023.

Investícia Slovensku prinesie približne 800 nových pracovných miest, pričom v tomto roku je plánované zamestnať okolo 150 ľudí. "Obsadzované budú pozície vo výrobe, ale aj v administratíve. Najskôr by mali prebehnúť výberové procesy na kľúčové pozície v podniku a najväčší nábor zamestnancov sa predpokladá od mája tohto roka," informuje manažérka projektu z Wesconi.