Volvo prezradilo, že špeciálny filter v systéme nazvanom Advanced Air Cleaner bol certifikovaný ako produkt vhodný pre astmatikov a alergikov podľa certifikačnej metodiky ASL (Allergy Standards Limited). Odstraňuje až 99,9 percenta alergénov peľu z tráv, stromov a burín. Volvo ho zatiaľ použije v modeloch tried 60 a 90, neskôr sa pravdepodobne dostane aj do menších typov.

ASL je zároveň nezávislý program, ktorý pomáha alergikom a astmatikom identifikovať produkty, ktoré sú pre nich vhodné. Podľa Volva pomôže čistejší vzduch v kabíne tiež zvýšiť koncentráciu vodiča a tým zvýšiť bezpečnosť na cestách. Pomocou novej aplikácie budú môcť vodiči dokonca sledovať úroveň peľu v okolitom prostredí.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Redukuje aj jemné častice a vírusy

Od roku 2020 majú modely Volvo navyše tiež senzor, ktorý meria takzvanú hladinu PM 2,5, teda množstvo jemných častíc v ovzduší s aerodynamickým priemerom menším ako 2,5 mikrometra. Tento údaj je meradlom kvality ovzdušia a vďaka filtru v Advanced Air Cleaner ostane 90 až 95 percent častíc PM 2,5 mimo kabínu. Filter tiež dokáže odstrániť až 97 percent prenosných vírusov a pomocou vnútornej filtrácie aj 95 percent vírusov v interiéri.

zdroj: Volvo, Shutterstock