Granáty či TNT

Aký by malo zmysel vlastniť obrnené vozidlo, ktoré síce má nejakú balistickú ochranu, ale netušíte, nakoľko je efektívna? Asi žiadny. Každý stroj tohto typu preto prechádza priam brutálnym testovaním, aby sa jeho tvorcovia ubezpečili, že dokáže v prípade stavu pohotovosti skutočne zachrániť svojej posádke život. 

Test opancierovanej Toyoty Land Cruiser začína streľbou zo zbraní rôzneho kalibru, pričom na populárny offroad bolo vyslaných až zhruba 780 projektilov. Následne však skúšajúci pritvrdili. Na streche vozidla odpálili dokopy šesť granátov DM51, štyri granáty rovnakého typu pod podlahou vozidla, k tomu dve nášľapné míny a 15 kilogramov TNT so vzdialenosti dvoch metrov. 

Výbuchy zachytené vo videu Land Cruiserom viditeľne otriasli, no interiér ostal nedotknutý a napriek explóziám bol schopný udržať bezpečný a neporušený priestor pre pasažierov. Figuríny vo vozidle vyviazli nepoškodené a auto ich pred výbuchmi očividne ochránilo. Napriek tomu, že ide o situáciu, ktorú by asi nikto nechcel zažiť na vlastnej koži, je video pomerne fascinujúce. Obrnená Toyota testy zvládla a vďaka tomu získala certifikáciu úrovne VR7, ktorá zaručuje ochranu napríklad pred projektilmi 7.62 x51 a 5.56 x45. 

Samozrejme okrem obrneného vozidla schopné odolať vyššie spomínanej palebne sile je rovnako potrebné mať aj skúseného a na podobné situácie vycvičeného vodiča. Pri streľbe na auto by totiž väčšina netrénovaných šoférov prepadla panike a mohlo by sa stať, že by vám pri pokračujúcom útoku nepomohla ani dodatočná ochrana. Aj preto má drvivá väčšina majiteľov takýchto vozidiel špeciálne školených ľudí, ktorí vedia, ako v daných situáciách reagovať a zachovať si chladnú hlavu. 

Zdroj: Inkas Armored