V prepočte na milión obyvateľov máme najmenej úmrtí spomedzi všetkých okolitých krajín. Slovensko má lepší priemer než krajiny V4 (Česko, Maďarsko a Poľsko) a dokonca lepší než Rakúsko!

Minister označil tento výsledok za úspech, ktorý sa podarilo dosiahnuť aj napriek tomu, že Slovensko čelilo v uplynulom roku viacerým bezpečnostným výzvam, ktoré odčerpávali polícii fyzické zdroje (najväčšie bezpečnostné opatrenie na Slovensku - Predsedníctvo v Rade EÚ).

Máme najmenej úmrtí v prepočte na počet obyvateľov

Na Slovensku sa podarilo zvrátiť negatívny trend z posledných dvoch rokov, keď počet obetí na cestách stúpal. Kaliňák navyše zdôraznil, že sme lídrom v regióne. V prepočte na počet obyvateľov máme najmenej úmrtí v porovnaní so susednými krajinami. Kým na Slovensku zomrelo v roku 2016 na cestách 45 ľudí na milión obyvateľov, v Rakúsku to bolo 50, v Česku 53, Maďarsku 58 a v Poľsku až 70.


Policajný prezident Tibor Gašpar doplnil, že zlepšenia už nie sú také veľké, ako tomu bolo v minulom desaťročí. Slovensko sa začína dostávať z pohľadu bezpečnosti na hranicu možností. „Ďalšie možnosti sú skutočne postavené na takých projektoch, ako je objektívna zodpovednosť, respektíve zavádzanie automatizovaných systémov do riadenia dopravy a na základe toho je možné očakávať ešte ďalšie zlepšenia.“

Prezídium Policajného zboru SR zverejnilo vyše 6-minútové video, na ktorom sú menej vážne aj tragické nehody. Od nerešpektovania červenej, ignoráciu stopky, cez stret vozidla s cyklistom, či zábery zdemolovaných áut pri tragických nehodách. Je nevhodné pre slabšie povahy.

Minister vnútra na besede poďakoval Policajnému zboru SR, Hasičskému zboru SR a záchranárom. Mali by sme si všetci ich prácu vážiť. Nikdy nevieme, kedy ich budeme potrebovať.

Zdroj: MINV