Pri všetkých tých odhaleniach a podvodoch sa nám tentoraz naozaj zdá, že tu ide skôr o úprimný omyl a nie podlý zámer, ktorým by sa zoznam pristihnutých hriešnikov rozšíril. Ten zoznam je už celkom pestrý, veď minulý rok ho obohatila značka Subaru, ktorá sa v priznala k falšovaniu emisných údajov, a vzápätí s podobným priznaním vyrukoval Nissan. Mazda tiež pripustila, že niektoré z jej testov neboli robené v práve štandardných podmienkach, a vyzerá to tak, že nie je jedinou japonskou značkou...

Čo kazí Porsche 911 spotrebu?

Agentúra Reuters priniesla informáciu, že Porsche nedávno upozornilo nemecké úrady na možné problémy s emisnými údajmi pre 911, čím výrobca aspoň predbehol potupné zverejnenie problému v škandalóznom odhalení. Spoločnosť Porsche identifikovala problémy v súvislosti s jednotlivými výstupnými testami nových modelov radu 911 pre roky 2016 a 2017 911. Išlo však o nepresnosti v hodnotách aerodynamického odporu, ktoré mohli mať vplyv na skutočné hodnoty spotreby paliva a následne emisií. Keďže v rade 911 môže ísť o zásadne rozdielne aerodynamické parametre jednotlivých modelov, nedá sa teraz s istotou povedať, ktorých sa to týka konkrétne.

Napríklad verzia GT3 má obrovské zadné krídlo, ktoré vytvára oveľa väčší aerodynamický odpor, než musí prekonávať základná Carrera. Porsche údajne nedokázalo zohľadniť správny koeficient odporu, čo viedlo k nepresným údajom o spotrebe paliva. Z tohto je zrejmé, že tu nejde o klasickú manipuláciu s výsledkami emisných testov, ktoré by sa týkali podvodného softvéru motora. Prísne nemecké zákony však stanovujú, že výrobca môže byť pokutovaný, ak sa emisie a spotreba paliva líšia o viac ako 10 % od uvádzaných hodnôt.

V prípade, že sa výsostne športová značka Porsche naozaj pomýlila o viac ako 10 %, bude musieť svojich zákazníkov odškodniť. Zatiaľ však netušíme, k akým odchýlkam naozaj došlo, ani ako bude to odškodné vlastne vyzerať a aké vysoké kompenzácie by bolo potrebné vyplatiť. Ak sa aj vám už dlhší čas zdá, že to vaše Porsche 911 GT3 má zvýšenú spotrebu, buďte v strehu, možno vám niečo z Zuffenhausenu kvapne. :)

Zdroj: reuters.com