Podľa prieskumu značky Mazda vidia vodiči budúcnosť pre spaľovacie motory pozitívne. Je o tom presvedčených až takmer 60 % z opýtaných. Skúmali názory ozaj nemalej vzorky, pýtali sa presne 11 008 respondentov.

Takmer 60 % opýtaných z viac než 11-tisíc respondentov verí a chce spaľovacie motory. 31 % opýtaných dokonca vidí budúcnosť aj pre vznetové motory a chceli by ich stále na trhu.

Prieskum Mazda Driver Project realizovali na 11-tich európskych trhoch. 58 % opýtaných verí, „že je tu veľa možností na inováciu a vylepšenie v oblasti zážihových a vznetových motorov“. V Poľsku je o tom presvedčených až 65 % respondentov, v Nemecku, Španielsku alebo Švédsku viac ako 60 %.

Viete si predstaviť šoférovať takúto RX-8 s elektromotorom? Asi nie. To si myslí aj takmer 60 % opýtaných, ktorí veria v budúcnosť pre spaľovacie motory.

Hlavné výsledky sú tak jednoznačné, viac ako polovica opýtaných vidí možnosť zlepšenia pre spaľovacie motory a nie ich skorý zánik. Otázkou však zostáva, čo na to povedia konštruktéri, ktorí sa denne s problémami vývoja stretávajú. V prieskume sa 31 % opýtaných vyjadrilo, že dúfajú v budúcnosť aj pre vznetové motory. Tie majú stále výhody v diaľkových trasách, kde sú jednoznačne výhodnejšie ako zážihoví súrodenci.

Elektromobily to nemajú tiež také jednoznačné, ak sa jedná o výšku nákladov. V priemere 33 % opýtaných vyjadrilo preferenciu spaľovacím motorom pred elektromotormi, ak by boli náklady porovnateľné. V Taliansku je toto číslo až 54 %! A čo sa týka autonómnych áut, tu je tiež množstvo vodičov, ktorí trendu nepodľahli. Z opýtaných len 33 % víta príchod autonómnej jazdy, vo Francúzsku a Holandsku toto číslo kleslo dokonca len na 25 %. Pritom práve Holandsko je najlepšie pripravenou krajinou na zavedenie plnej autonómnej jazdy infraštruktúrou. Ironické, čo poviete? :)

Technológia Skyactiv-X by mohla pomôcť zlepšiť pohľad na spaľovacie motory.

Mazda tiež verí, že ľudia budú naďalej chcieť autá šoférovať. V prieskume sa až 69 % opýtaných vyjadrilo, že dúfajú v možnosť šoférovať automobil (aspoň ako voľbu) aj pre budúce generácie. V Poľsku to bolo až 74 % opýtaných a viac ako 70 % v Anglicku, Nemecku, Francúzsku alebo Švédsku.

Čo si myslíte o jednotlivých výsledkoch? Prekvapili vás? Mňa absolútne vôbec. Existuje skupina vodičov, pre ktorých je šoférovanie ozaj utrpením. Evidentne je tu veľká časť, vrátane mňa, tých, ktorých jazda baví a nemajú ju ako nutný proces pri premiestňovaní z bodu A do bodu B. A ako ste na tom vy?

Zdroj foto: Mazda

Zákazníci tiež veria v možnosť zachovania šoférovať auto aj v budúcnosti.