Problematike bezkľúčových prístupov do áut a ich bezpečnosti sme a na Topspeed.sk venovali už niekoľkokrát. Téma ochrany vozidiel vybavených funkciou keyless (bezkľúčový vstup) je však stále veľmi aktuálna. S masívnym rozširovaním tejto funkcie do všetkých segmentov aut sa naopak stáva stále "horúcejšou" a začínajú sa ňou vážne zaoberať aj samotné automobilky. Najnovšie sa do hry zapojil aj španielsky SEAT, ktorý svoje kľúče vybavil pohybovými senzormi.

Pohybový senzor dostali do svojich kľúčov modely SEAT Arona, Ibiza, Ateca, Leon a Tarraco.

Kľúč, ktorý sám „umrie“

Princíp fungovania ochrany od SEATu je veľmi jednoduchý. Do každého „kľúča“ fabrika implantuje integrovaný pohybový senzor, ktorý rozpozná, či sa s kľúčom manipuluje. Ak senzor zistí, že 15 min sa s kľúčom nepohlo, dočasne preruší vysielanie signálu. Signál sa automaticky znova aktivuje v momente, keď s kľúčom začnete opäť hýbať. Kľúč tak môžete nechať bezpečne aj na skrinke hneď za vchodovými dverami do domu, pričom jeho signál (štandardne s dosahom 2 – 5 m) už nevedia zlodeji načítať. Museli by to stihnúť počas prvých pätnástich minút nečinnosti, čo, samozrejme, nie je vylúčené, no časový interval im výrazným spôsobom komplikuje „prácu“. Ďalším pozitívom prerušenia signálu je niekoľkonásobné zvýšenie životnosti batérie kľúča, ktorý už nie je celý čas „pod napätím“.

Myšlienka ochrany auta vybaveného funkciou keyless pritom nie je novinkou. Principiálne rovnakému systému, ako uvádza SEAT, sme sa už venovali v článku o zariadení Safe KeyLess. Ten pomocou pohybového senzora taktiež po čase odpojil napájanie kľúča a vypol vysielanie jeho signálu do okolia. O praktickom prínose podobných zariadení svedčí aj skutočnosť, že ich už akceptujú aj niektoré poisťovne ako plnohodnotný zabezpečovací systém.