Škoda zverejnila krátke video, ktoré nemá zmysel dlho komentovať. To hlavné vám povie a predovšetkým ukáže samotný päťminútový snímok, v ktorom účinkuje najvyšší šéf mladoboleslavskej automobilky Thomas Schäfer. A pri prezentácii budúceho nového modelu mu asistuje Oliver Stefani, ktorý pre zmenu vedie štylistické oddelenie Škoda Design.

Kulisy obom družne diskutujúcim pánom tvorí slnkom zaliate centrum Prahy, a aj keď ani jeden z nich neprezradí nejaký šokujúci detail či zásadnú zákulisnú novinku, v skutočnosti pár zaujímavých informácii v ich rozhovore zaznie.

Najťažšia časť práce? Spojiť staré s novým

Stefani priznáva, že si prácu na tomto aute užili aj preto, že jeho oddelenie „veľa vozidiel s karosériou kupé nenavrhuje“. Škodovky sú orientované na rodinu a oslovujú predovšetkým svojim priestorom. Na tomto mieste je nutné dodať, že druhá verzia elektrického Enyaqu samozrejme nie je kupé v klasickom zmysle slova, ale len napodobňuje štýl týchto áut tvarom strechy.

Ako sa to prejaví v interiéri prevedenia Coupé, respektíve v zadnej časti, vidno aj vo videu. A ak môžeme súdiť letmým pohľadom, nezdá sa, že by cestujúci na zadných sedadlách mali kvôli zníženému stropu nejako zvlášť trpieť. Navyše vo verzii s panoramatickým oknom bude sklo zasahovať až do ich priestoru, takže aj vzadu by malo byť dosť prirodzeného svetla.

Podľa Olivera Stefaniho bol najväčšou výzvou jeho tímu prenos niektorých pôvodných komponentov na nový model. Týka sa to predovšetkým zadných svetiel či predných dverí, ktoré museli ostať bez zmien a súčasne ich návrhári museli citlivo začleniť do nových tvarov auta s úplne inou líniou strechy.

Šéfdizajnér vo videu zároveň prezrádza, že je už od detstva veľkým fanúšikom Star Wars, Stefani však našťastie svoj zápal pre sci-fi nepreháňa a netvrdí, že by Enyaq Coupé mal byť strojom, ktorý vypadol zo ságy Georga Lucasa. Priznáva akurát, že sa občas inšpiruje dizajnom a kreativitou tohto imaginárneho sveta pri navrhovaní niektorých detailov. Ktorých presne, to už nehovorí. Vizuálna časť filmov Star Wars je ale pre neho ako stimulant, motivuje ho a tvorcov zároveň považuje za skutočných umelcov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov

zdroj: Škoda Auto