Peter Kirchhoff si musel cestu do Česka presne naplánovať. Presne pred múzeom Škoda mu na tachometri zasvietilo číslo 999 999.

Škoda Fabia 1,9 TDI s výkonom 74 kW (101 k) vstupuje do klubu milionárov. Majiteľ auta Peter Kirchhoff z nemeckého mesta Sprockhövel si svoju Fabiu kúpil presne 3. júna pred 13 rokmi. Dnes ju zaparkoval pred múzeom značky Škoda v Mladej Boleslavi. Kirchhoffa privítali oficiálny predstavitelia automobilky a niekoľko fanúšikov.

 

Vyštudovaný ekonóm sa o svoje auto príkladne staral. Zapisoval si všetky investície a opravy, ktoré jeho hatchback vyžadoval. „Pri prevzatí malo auto na tachometri 11 kilometrov,“ spomína Kirchhoff. „Vtedy mi ani vo sne nenapadlo, že presne o 13 rokov od prevzatia sa mi na tachometri objaví milión kilometrov.“

 

Podľa vyjadrenia mechanikov je auto v maximálne zachovalom stave. Interiér nesie minimálne známky opotrebenia. Fabia má originálny motor, spojku aj prevodovku.

Škoda je na úspech svojho hatchbacku primerane hrdá. Kirchhoff už plánuje kúpu novej Fabie. Túto daruje múzeu v Mladej Boleslavi.

Fabia prekonala hranicu 500 000 kilometrov v roku 2007. „Dokonca aj po pol milióne kilometrov som v aute mal ešte stále pôvodný výfuk,“ tvrdí majiteľ. „Technická kontrola s týmto autom mi nerobí žiadne starosti. Poruchy? Proste žiadne nie sú.“ Fabia svojho majiteľa údajne zradila len raz. Po dosiahnutí hranice 305 000 kilometrov auto odmietlo poslušnosť kvôli prehrdzavenému káblovému zväzku.

 

O auto sa staral servisný partner automobilky v nemeckom meste Hamm. Mechanici tvrdia, že auto je vo vynikajúcom stave a na prvý pohľad nie je vidieť, že prešlo milión kilometrov.

 

Výrobca evidentne nepočítal s tým, že akákoľvek Fabia sa môže dožiť tak vysokého počtu kilometrov. Na tachometri už jednoducho nie je miesto pre ďalšie číslo. Ak teda Fabia prekročí 999 999 kilometrov, na displeji bude svietiť päť vodorovných čiarok.

 

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj:  Poliak nakrútil na Mitsubishi Carisma milión kilometrov