Stabilizácia bude po ABS a BAS tiež povinná

ABS je v EÚ už niekoľko rokov povinná súčasť výbavy áut. Tento rok sa povinnou súčasťou výbavy nových áut stal aj systém BAS, teda brzdový asistent. A vývoj ide, logicky, ďalej. Komisia EÚ už dávnejšie nariadila, aby každé nové auto vyrobené po novembri 2011 bolo povinne v základnej výbave opatrené stabiližačným systémom. Viaceré lacné značky však v záujme ohromiť klienta cenou tento úzus nedoržujú a stabilizáciu ponúkajú len za príplatok, alebo vôbec.


Definitívny koniec tomuto urobí nové nariadenie, podľa ktorého všetky autá vyrobené po novembri 2014 musia byť vybavené systémom kontroly stability auta už v základnej výbave.

Označenie treba zjednotiť

Úradníci v Bruseli tvrdia, že označovanie systémov stabilizácie je nutné zjednotiť. S týmto plne súhlasím. Momentálne je veľmi neprehľadné a mätúce, pretože na označenie jedného systému majú automobilky niekoľko desiatok skratiek. To je dôsledkom marketingových vojen a predbiehania sa v originalite a jedinečnosti jednotlivých výrobcov. Komisia EÚ chce pre elektronický systém stability navrhnúť jednotné označenie ESC, teda Elektronic Stability Control. Kým s povinným montovaním stabilizácie do áut súhlasia azda všetky renomované značky, viaceré marketingové oddelenia automobiliek však proti zjednoteniu označenia protestujú. Ich argumentom je, že každá stabilizácia je nastavená inak a preto ich nie je možné považovať za rovnaký systém.

Pri systéme ABS s tým nik nemal problém. ABS tiež nepracuje vo všetkých autách rovnako. Preto si myslím, že v prípade zjednotenia označenia stabilizácie by sa malo postupovať rovnako. Drvivej väčšine klientov je celkom jedno ako intenzívne a rýchlo stabilizácia zasiahne. Podľa toho sa asi nik nerozhodne zmeniť značku za inú. Podstatné pre klienta je, že auto je bezpečnejšie a systém urobí čo má aby v krízovke pomohol. Problémom skôr je, že mnohí ľudia ani len nevedia, že ich auto je stabilizáciou vybavené, a už vôbec nie ako pracuje, či a ako im denne pomáha. Žabomyšie vojny o copyrighty na skratky sú absolútne smiešne a neopodstatnené.