GoMentum Station je ako stvorená pre test autonómnych vozidiel. Areál má približne 32 km ciest, ktoré pripomínajú mestskú infraštruktúru s križovatkami, železničnými priecestiami, mostami, ale aj 11 kilometrovú rovinu na test vysokých rýchlostí.

Project Titan – tak označuje Apple vývoj autonómneho auta. Apple v súčasnosti hľadá priestor na testovanie vozidla. Ideálnym miestom je bývalá vojenská základňa pri San Franciscu GoMentum Station. Tá slúžila už v minulosti ako oblasť pre testovanie autonómnych áut Hondy, Mercedesu a Google. Gigant zo Silicon Valley správu Guardianu oficiálne nepotvrdil, ale zdroje mimo automobilky tvrdia, že autonómne auto je takmer pripravené na cesty.


GoMentum Station je ako stvorená pre test autonómnych vozidiel. Areál má približne 32 km ciest, ktoré pripomínajú mestskú infraštruktúru s križovatkami, železničnými priecestiami, mostami, ale aj 11 kilometrovú rovinu na test vysokých rýchlostí. Navyše, aj keď ide o bývalú vojenskú základňu, priestor stále strážia vojaci, takže testované autá sa vyhnú nechcenej pozornosti.

Spolupracuje Apple s inou firmou? 

Existencia Apple auta je tak viac menej potvrdená. Dohady však zďaleka neskončili. Vyvíja Apple auto vo vlastnej réžii alebo spolupracuje s inou automobilkou? Bude to elektromobil? Všetko je ešte otvorené, ale na povrch nedávno vyplávala informácia o tom, že si Apple pritiahol do svojich radov bývalého šéfa kvality automobilky Chrysler. Apple „ukradol“ zamestnancov aj z Mercedesu a firmy na vývoj elektrických batérii.


Dizajn produktov Apple býva častokrát výnimočný, rovnaké to pravdepodobne bude aj v prípade Apple auta. Denník Wall Street Journal priniesol rozhovor s dizajnérom Applu Marcom Newsonom, ktorý sa posťažoval na súčasný vzhľad automobilov. Dizajn súčasných automobilov je podľa neho bez nápadu. Sám pritom vlastní napríklad Bugatti z roku 1929 a Ferrari z roku 1955. Prinesie teda Apple dizajn inšpirovaný starými autami? Alebo úplnú revolúciu ako v prípade iPodu?


Ďalšie špekulácie sa točia okolo spolupráce s automobilkou BMW. Manažéri oboch značiek sa v minulosti navštívili. To naznačuje, že spolupráca bola minimálne na stole. Otázkou je, či aj pokračuje. Keďže BMW má bohaté skúsenosti v automobilovom priemysle a navyše vyvíja elektrické vozidlá, spolupráca by sa javila ako logická. Apple môže mníchovskej automobilke zase prispieť know-how ohľadom softwaru, elektroniky a možno aj batérii. Tim Cook sa v minulosti stretol aj so Sergiom Marchionnem, šéfom FCA - spoločnosti však vzájomnú spoluprácu neodštartovali.


Apple neprichádza s autonómnym autom na trh sám. Bezpilotné autá vyvíjajú už mnohé automobilky, napríklad Mercedes, Audi, Honda, Google... Keďže Apple existenciu Projektu Titan tají, netušíme jeho príchod a ani ďalšie detaily ohľadne auta. Ale ako sme u kalifornského gigantu zvyknutí, predstavenie hotového auta môže prísť celkom nečakane...


Zdroj: Guardian, WSJ