Trh s terénnymi autami je stále dosť veľký na to, aby sa globálnym automobilkám s potrebným know-how oplatilo investovať do vývoja plnohodnotných offroadov. Ak ich navyše obdaria dobrými schopnosťami aj na asfaltových cestách, možnosti budúceho úspechu tým ešte znásobia. Vedeli by o tom rozprávať Jeep Wrangler, Mercedes-Benz G, či Land Rover Defender. Najnovšie sa do partie chystá vstúpiť aj Ford. Jeho staronový modelový rad Bronco je za dverami. Objaviť by sa mal dokonca aj vo verzii Sport.

Ford Bronco patrí v ponuke Fordu už dlhodobo k tradičným modelom.

Bronco Sport

Na internet unikli prvé fotografie modelu Bronco Sport, či však ide o menší model, ktorý dostane aj väčšieho brata, alebo len verziu primárne zameranú na asfaltové cesty, zatiaľ nie je známe. Isté je len to, že model Bronco je vyvíjaný ako ďalší globálny model značky a nebude určený výlučne pre USA. S veľkou pravdepodobnosťou sa preto ukáže aj v Európe. Otáznou zostáva len motorizácia, práve tá je totiž pre vhodnosť konkrétneho modelu pre krajiny EÚ určujúca. Aby sa totiž automobilkám oplatilo ponúkať autá s relatívne vysokou produkciou CO2 (ktorú offroady už z princípu svojho použitia majú), potrebujú predať pomerne veľké množstvo elektrických, či hybridných áut, ktoré by vyvážili nadprodukciu CO2 ponúkaných terénnych áut.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Ford Bronco je každopádne na ceste a podľa dostupných informácií bude k dispozícii dokonca aj s manuálnou prevodovkou Getrag MTI550. Tá je, mimochodom, určená aj pre hybridné pohonné sústavy, čo by mohlo čo-to naznačovať. Jej modulárna konštrukcia dokonca v prípade potreby umožní až sedemstupňovú konfiguráciu.

Terénna novinka Fordu by sa mala na svetových trhoch ukázať už v roku 2020.

zdroj: Road and Track