S motorizáciami práve predstavenej Corolly modelového roka 2023 je to trochu komplikované. Toyota totiž k nehybridným verziám nepovedala ani slovo. Ak sú ale zákulisné informácie správne, končí vyššie spomínaný preplňovaný trojvalec, zatiaľ čo atmosférický štvorvalec s objemom 1,5 litra a výkonom 125 koní v sedane by mal ďalej pokračovať v nezmenenej podobe.

Čo sa naopak mení pomerne zásadne, sú dve hybridné jednotky. Menšia, ktorá má v jadre benzínovú atmosféru 1.8, elektromotor a systémový výkon 122 koní, posilňuje po novom na 140 koní. Vďaka tomu sa podľa Toyoty skráti čas akcelerácie z miesta na 100 km/h o 1,7 sekundu na výsledných 9,2 sekundy, pri identickej priemernej uvádzanej spotrebe.

Polepší si však i hybrid s dvojlitrom. V jeho prípade narástol kombinovaný výkon zo 184 na 196 koní a aj tu vodič dostane minimálne lepšie zrýchlenie. Toyota hovorí o všeobecnom čase 7,5 sekundy a ak ide o údaj pre hatchback, zlepšila sa o štyri desatiny. Súčasne s tým sa mala nepatrne zlepšiť i prevádzková efektivita, ktorú automobilka vyjadruje znížením emisií oxidu uhličitého o 3 gramy na kilometer.

Súčasne so zvýšením výkonu hybridy dostali nové lítiovo-iónové akumulátory. Toyota neuvádza ich kapacitu, ale tvrdí, že je sú menšie, ľahšie, výkonnejšie a v závislosti na konkrétnom prevedení majú hmotnosť zníženú o 18 kilogramov.

Je zaujímavé, že faceliftovaná Corolla sa vizuálne takmer nezmenila, je ale dosť možné, že sú Japonci jednoducho spokojní s tým, ako sa predáva a nemali preto dôvod niečo zásadne zmeniť. Zároveň sa dá povedať, že súčasný model vyzerá stále dosť avantgardne, aby nepotreboval ešte výraznejšie detaily, v každom prípade verziu 2023 v premávke spoznáte len podľa mierne modifikovanej mriežky chladiča, nových diskov alebo upravených rámikov hmloviek.

Vlastne to nie je tak celkom pravda... S pozornejším okom máte šancu zaregistrovať nové farby (modrú Juniper pre hatchback a kombi, zelenú Midnight Teal pre sedan a sivú metalízu pre všetky karosárske varianty) a tiež prepracovanú vnútornú štruktúru predných svetiel. Vo vyšších výbavách sú totiž kompletne diódové a za príplatok dostanete aj adaptívne diaľkové svetlá, ktoré Corolla doteraz neponúkala.

 V interiéri sa objavuje vylepšené čalúnenie s novou grafikou, ale hlavne na 10,5 palca zväčšený dotykový displej multimediálneho systému s antireflexnou povrchovou úpravou. Mimochodom, pôvodné rozhranie nahradzuje nový infotainment Smart Connect alebo Smart Connect+, ktorý je permanentne pripojený na internet kvôli online aktualizáciám a cloudovej navigácii. A aby sme nezabudli, vyššie výbavy dostanú tiež 12,3-palcový digitálny prístrojový panel so štyrmi rôznymi režimami zobrazenia údajov.

Modernizovaná Corolla dostala tiež vylepšené hlasové ovládanie, ktoré by si odteraz malo poradiť aj s bežnou konverzáciou a dovolí vám prostým príkazom okrem iného napríklad otvárať a zavárať okná. Prostredníctvom aplikácie MyT budete môcť tiež telefónom odomykať auto, ovládať klimatizáciu pred jazdou, aby vám vychladila, respektíve vyhriala interiér, lokalizovať vozidlo či na diaľku aktivovať výstražné svetlá.

Nové bezpečnostné prvky sa zase ukrývajú pod označením T-Mate a ovládajú aktívne riadenie či plyn v režime jazdy s adaptívnym tempomatom, v ktorom Corolla dokáže automaticky ubrať pred zákrutami. Asi k najzaujímavejším detailom patrí systém schopný upozorniť vás pri vystupovaní na auto či bicykel blížiaci sa zozadu, alebo výstraha, ktorá vám pripomenie, že máte po jazde skontrolovať zadné sedadlá kvôli deťom či odloženým taškám.

Aby sme mali zoznam noviniek kompletný, musíme ešte spomenúť mierne športovú verziu GR Sport, ktorá v rámci faceliftu dostala ako jediná prepracovaný zadný nárazník, ale získate tiež nové osemnástky, štartovacie tlačidlo s iniciálami GR a v hatchbacku i kombi Touring Sports sedadlá s logom GR vyrazeným v hlavových opierkach.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 11 obrázkov
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

zdroj: Toyota