Je FT-1 štúdia novej Supry? Toyota hovorí, že áno. Pod kapotu naložia cez 400 koní, ktoré budú poháňať zadné kolesá. To je recept na auto, ktoré chceme!

To, o čom sme snívali, sa postupne stáva skutočnosťou. Toyota potvrdila, že nástupca legendárnej Supry bude. A nielen to, štúdiu FT-1 použijú ako predlohu. Na čo sa môžeme tešiť? Autu za prednú nápravu namontujú 2,5 litrový prepĺňaný V6, ktorý spoja s elektromotorom. Pohonná jednotka poskytne 300 kW (402 k) a bude poháňať zadné kolesá. Komu je takýto výkon priveľký, bude si môcť vybrať druhú alternatívu pohonu, 2,0 litrový prepĺňaný benzínový 4-valec z Lexusu LF-NX. V oboch prípadoch bude výkon na kolesá prenášať vzadu umiestnená prevodovka. Tá nie je hocijaká, konštruktéri ju odvodili od prevodovky zo superšportu LFA.

Toyota FT-1

Toyota na základe FT-1 postaví novú generáciu Supry

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Pozrime sa bližšie na niektoré riešenia, ktoré koncept FT-1 priniesol. Mňa zaujala zadná časť auta. Hydraulicky vysúvateľné zadné krídlo sme už videli na rôznych autách. FT-1 šikovne využíva aj priestor pod vysunutým krídlom, kde má karoséria tvar Gurneyho klapky a prispieva k stabilite vozidla. Presuňme sa dolu, k difúzoru. Podľa zverejnených fotografií, by FT-1 mohlo byť prvým civilným autom, kde konštruktéri aplikovali dvojitý difúzor, známy z Formuly 1. Dizajnéri sa pohrali aj so spätnými zrkadlami, opäť sa inšpirovali Formulou 1 predošlých rokov a verím, že tvar konzoly pomáha smerovať vzduch ku krídlu v zadnej časti.

Toyota FT-1

Dočkáme sa dvojitého difúzora na civilnom aute?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

Toyota hovorí, že nový športiak na báze FT-1 začne predávať v roku 2016 za cenu, ktorá by nemala presiahnuť 100 000 dolárov. Spomeňme si na príbeh, ktorý nám rozprávali pred príchodom GT86. Tiež najprv sľubovali cenu 20 000 dolárov, keď začali GT86 predávať, na zákazníkov vyskočila cenovka 30 000 dolárov! Preto aj v tomto prípade považujem 100 000 dolárov skôr za zbožné prianie automobilky ako realitu.

Toyota FT-1

Interiér ako v stíhačke

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Čerešnička na záver, rok po predstavení novej generácie Supry, nech už je nazvú akokoľvek, Toyota príde s mini športiakom, ktorý v hierarchii postavia pod GT86. Auto budú poháňať 1,5 litrovým hybridom a chcú ho ponúkať za neuveriteľných 16 000 dolárov.