Predaj znamená ukončenie spolupráce medzi obomi automobilkami.

Toyota mala v júli minulého roka 1,43 % podiel v americkej firme podľa údajov zostavených spoločnosťou Bloomberg. Japonský koncern získal podiel v spoločnosti Tesla v roku 2010 za 50 miliónov dolárov. Obe firmy začali v roku 2011 spoločne vyvíjať elektrické modely RAV4 v Kanade a v priebehu troch rokov predali približne 2500 týchto áut, ale dochádzalo medzi nimi „ku kultúrnym a názorovým stretom“. Úlohou Tesly v tejto spolupráci bolo hlavne dodávanie batérií.

Toyota ja však vo svete alternatívnych pohonov na čele. Tento krok by ich nemal nijako ohroziť, keďže ešte v novembri 2016 vytvorili vlastné oddelenie vývoja elektromobilov. Údajne čoskoro chystajú predstaviť nový model.  

Osobne si myslím, že rozpad partnerstva ani jednej z automobiliek výrazne neuškodí. Americkej automobilke sa darí a Japonci v nej cítili potenciál. Tak investovali. Na to, aby sa spolupráca mohla nadviazať či pokračovať, nie je potrebný žiaden podiel vo firme.

Tesla Motors vznikla pred 10 rokmi. Firmu založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning v San Carlose. Vtedy mali zhruba 200 zamestnancov. Dnes sa ich počet šplhá na zhruba 15 000. Do firmy okrem automobiliek investovali prachy boháči ako Elon Musk, Sergej Brin, Larry Page a Jeff Skoll. Napriek týmto veľkým menám nie je každý projekt len úspešný. Pozrite si video jedného zo spoločných projektov, ktorý sa vo svete veľmi neujal...