Na diaľnici tankujeme často drahšie ako v zastavavených oblastiach miest a obcí. Napríklad v Nemecku sú rozdiely dokonca tak vysoké, že niekedy dosahujú aj 70 centov za liter. A to už je teda masívna prirážka! Pri natankovaní 40 litrov paliva by ste dokázali ušetriť 28 eur - ak sa rozhodnete pre benzínku, kde je benzín o 0,70 eura lacnejší. Čo sa týka nafty, tá bola na danej čerpačka o takmer 56 centov drahšia ako na inej pumpe nachádzajúcej sa len o niečo ďalej.

Pre mnohých síce ide o očividnú vec. Mnoho vodičov si je tohto – často aj výrazného – rozdielu vedomých, no najmä v dovolenkovom zhone sa môže stať, že prosto pozabudneme. Alebo len chceme rýchlo natankovať a zvolíme prvú možnosť, ktorá môže byť často najdrahšia.

Základom je plánovanie

O to viac sa oplatí plánovať cestu autom vopred. Niekedy dokážete dotankovať benzín, resp. naftu výrazne lacnejšie už pár stovák metrov od výjazdu z diaľnice.

Šikovným pomocníkom sú navigácie ako napríklad Waze, ktorý vám často ukáže aj aktualizované údaje o tom, koľko stojí palivo na tej-ktorej čerpacej stanici.

Ako je to na Slovensku? Stojí za ušetrenie schádzať z diaľnice?

ADAC správne upozorňuje, že tankovanie na diaľnici nemusí byť strašiakom vždy a v každej krajine. Prirážka na úrovni niekoľkých centov je plne pochopiteľná. A práve takú často vidíme aj na Slovensku. Rozdiel v cenách medzi diaľnicou a v okresných mestách zväčša nepredstavuje ani 10 centov. Pre väčšinu motoristov teda malý dôvod schádzať z diaľnice a hľadať pumpu na okolí. Na 50 litroch zväčša neušetríte viac než 3-5 €. Horšie je, keď zbytočne prerobíte desiatky eur...

Zdroj: Merkur.de / foto: ZDF