Odborníci vypočítali, že flotila autonómnych automobilov o veľkosti 15% zo súčasného vozového parku USA by dokázala obslúžiť celú populáciu! 85% automobilov je teda „zbytočných“.
Autonómne elektromobily

Flotila autonómnych elektromobilov by slúžila ako taxi služba. Ľudia by si automobily len prenajímali.

Podľa vedcov z Berkley National Lab v Kalifornii, USA by sa tvorba skleníkových plynov osobnými automobilmi znížila až o 90%. Z celkového pohľadu na tvorbu znečistenia je to ale zanedbateľná hodnota. Priama spotreba benzínu a nafty by klesla na nulu. Zatiaľ nič prekvapivé, nie? Teraz prichádza tá zaujímavá a zároveň kontroverzná časť, ktorá má veľké ALE.

Odborníci vypočítali, že flotila autonómnych automobilov o veľkosti 15% zo súčasného vozového parku USA by dokázala obslúžiť celú populáciu! 85% automobilov je teda „zbytočných“. Samozrejme s príchodom autonómnej flotily „bezpilotných taxíkov“ by sa stratila sloboda spojená s vlastníctvom automobilu. V podstate by šlo o novú formu verejnej dopravy. Mnoho majiteľov áut by sa s tým iste nezmierilo.

Pohľad cestujúcich na vlastníctvo auta je jedna vec ale poďme sa pozrieť, aké ďalšie výhody by priniesla elektrická autonómna flotila. Vedci zistili, že aj keby stálo jedno autonómne auto 138 280 Eur (150 000 dolárov) tak by sa investícia vrátila do piatich rokov! Elektrické auto je totiž lacnejšie na prevádzku a navyše by jazdilo 24 hodín denne (s dlhým nabíjaním batérie pravdepodobne nerátali). Pokiaľ vieme tak bežné autonómne autá budú omnoho lacnejšie, než počítali odborníci. Podľa štúdie IHS bude rozdiel v cene medzi bezpilotným autom a klasickým autom len okolo 4 600 Eur (5000 dolárov).

Zdroj: carscoops
 

VZDALI BY STE SA VLASTNÍCTVA AUTA A NECHALI SA VOZIŤ RADŠEJ AUTONÓMNYM TAXÍKOM?
  • Áno ( 7% )

     

  • Ak by to bolo pre mňa lacnejšie ( 9% )

     

  • Nikdy! ( 83% )

     

Odpovedalo 151 ľudí