Nový zákon sa volá SLEEP (v preklade Spánok) a ide o akronym. Inak povedané, je to skratka vytvorená z názvu „Stop Loud and Excessive Exhaust Pollution“, čo znamená Stop hlasitému a nadmernému znečisťovaniu výfukovými plynmi. Kreatívne...

Ako pripomínajú americké médiá i firmy vyrábajúce výfukové systémy, ide o najtvrdšiu, právne kodifikovanú pokutu za porušenie hluku v celých Spojených štátoch. Naviac sa jej blížia sankcie v Colorade, kde za rovnaký priestupok zaplatíte 500 dolárov. Paradoxne vyššie spomínaná Kalifornia podpisom guvernéra Gavina Newsoma v roku 2019 takmer 200-dolárové pokuty za príliš hlasný výfuk (nad 95 decibelov) zmiernila.

Aj pre médiá v USA je prísnosť nového zákona tak trochu záhadou. Tým skôr, ako New York pri jeho presadzovaní argumentoval. Najľudnatejšie mesto v USA ústami úradníkov totiž tvrdí, že majú obavy z hluku spôsobovaného nelegálnymi pretekmi po celom meste. Denník New York Times si vlani o tomto čase ešte prisadil, keď jeho redaktori tvrdili, že sa tento trend medzi majiteľmi áut počas pandémie koronavírusu výrazne rozšíril.

Keď politik vycíti príležitosť

Či sa tak skutočne stalo, samozrejme netušíme. Žiadnu štatistiku v tomto smere nikto nevytiahol. Miestni politici však vytušili príležitosť a začali s návrhmi, nad ktorými ostáva rozum stáť. Jeden zo zákonodarcov prehlásil, že by sa po meste mali montovať detektory, ktoré by hlučné autá dokázali sledovať. Ktosi ďalší žiadal inštaláciu nočných radarov na miestach, kde sa šprinty jazdia.

Ak máte pocit, že majiteľov lešenárskych trubiek namiesto výfuku obhajujeme, nie je to pravda. Samozrejme chápeme, že to niekoho (predovšetkým v noci) obťažovať môže. Hlúposť politikov je však nekonečná v tom, že to hádžu na spomínané šprinty. Vtip je totiž v tom, že nelegálne preteky sú (ako ich názov napovedá)... nelegálne. A ako také sú samozrejme pokutami či inými obmedzeniami postihnuteľné.

Najšialenejšie na celej veci je, že zákon myslel aj na firmy, ktoré výfukové systémy predávajú a montujú. Ak ich New York trikrát pristihne pri montáži hlasnejších výfukov, predajni odoberie obchodnú licenciu. Inak povedané, vy budete zodpovední za to, ako niekto iný bude nakladať so svojim autom, ktoré mohol pred vami ako obchodníkom pripravovať napríklad na okruhy, ale polícia ho chytila v premávke.

zdroj: Road & Track