Spor o penalizácii motoristov trval medzi nemeckými politikmi viac ako rok. Strana Zelených sa totiž pokúšala presadiť zabavovanie vodičských preukazov tým, ktorí by prekročili rýchlosť v mestských oblastiach minimálne o 21 km/h a mimo mesto o 26 km/h. V súčasnom priestupkovom zákone sú tieto limity nastavené na 31, respektíve 41 kilometrov za hodinu.

Zelení s týmto návrhom nakoniec nepochodili, nenašli dostatočnú podporu a museli ustúpiť. Minulý týždeň však bola schválená definitívna podoba sadzobníku pokút, ktorý začne platiť od 1. novembra 2021 a Nemci z neho nemajú radosť.

Asi najviac zdraží nesprávne parkovanie. Za porušenie zákazu zastavenia či státia nájdu motoristi za stieračom lístok s čiastkou na 55 eur. Doterajšia pokuta bola pritom „len“ 15 eur. Identických 55 eur zaplatíte aj v prípade, že bez povolenia zastavíte na parkovacom mieste vyhradenom pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom podľa starého sadzobníka to doteraz bolo 35 eur.

Úplnou novinkou sú pokuty za neoprávnené parkovanie na miestach vyhradených pre elektromobily, dobíjacie hybridy či zdieľané vozidlá. Opäť vás to bude stáť 55 eur. Rovnú stovku naopak zaplatíte za zablokovanie oficiálne označenej prístupovej cesty pre automobily hasičského zboru.

Čím rýchlejšie, tým drahšie

Keď už sme pri vozidlách záchrannej služby, pamätajte tiež na to, že ak na diaľnici či na iných vhodných miestach nevytvoríte núdzový pruh alebo ho naopak zneužijete na to, aby ste sa rýchlejšie presunuli so svojim autom, budete musieť počítať s pokutou od 200 do 320 eur a navyše aj mesačným zákazom šoférovania.

Nevyplatí sa vám ani vjazd autom na chodník či cyklotrasu. Za toto si polícia, respektíve nemecký štát bude účtovať 100 namiesto niekdajších 25 eur. A na pozore by sa mali mať i vodiči nákladných automobilov. Pri odbočovaní doprava v obytnej zóne sú po novom povinní ísť len rýchlosťou chôdze. Ak nie, bude ich to stáť 70 eur.

Rovnakých 70 eur namiesto 35 zaplatíte tiež za prekročenie rýchlosti v meste v rozmedzí od 16 do 20 km/h, pri ktorom vás zachytí stacionárny radar. A čím rýchlejšie pôjdete, tým to bude drahšie. Ak na päťdesiatke poletíte 91 km/h, stálo by vás to doteraz 200 eur, po novom to bude 400 eur.

Pozoruhodné je, že nemecký zákon pamätá tiež na takzvaných „pozérov“, teda tých, ktorí bez zjavného dôvodu vytáčajú motor. Podľa polície to je definované ako zbytočné obťažovanie okolia hlukom a výfukovými splodinami a toto konanie najnovšie ocení pokutou 100 eur, aj keď to podľa aktuálneho sadzobníka stojí 20 eur.