Na budúci mesiac sa to začne. Súd bude od 8. júna pojednávať prípad tragickej nehody zavinenej Dušanom Dedečkom pod vplyvom alkoholu. V centre Bratislavy pri nej zahynuli piati mladí ľudia vracajúci sa na internát. Dedeček nepopiera, že skutok spáchal, no s jeho právnym zástupcom sa snažia rozporovať trestný čin všeobecného ohrozenia, za ktorý idú vodiča súdiť.

„Pretože je tu strašný následok, tak sa to ide navliecť na skutkovú podstatu, ktorá na to nie je určená,“ uvádzal v minulosti obhajca Dedečka Jiří Kučera. Zmenou právnej kvalifikácie sa výrazne zvýšil aj možný trest pre obvineného - z pôvodne 12 rokov na potenciálne doživotie strávené vo väzení.

Ústavný súd rozhodol v inom prípade

Nedávne rozhodnutie Ústavného súdu pritom ukazuje, že s uplatnením takejto právnej interpretácie a trestným činom všeobecného ohrozenia by u Dedečeka nemusel byť problém, píše Sme.sk. Ústavní sudcovia totiž skonštatovali, že za všeobecné ohrozenie môže byť právne považované i cestné pirátstvo.

Uzniesli sa na tom v prípade ústavnej sťažnosti motoristu, ktorý pred 3 rokmi unikal policajtom veľkou rýchlosťou 175 km/h pod vplyvom drog, snažil sa do nich svojím autom naraziť a odmietal zastaviť vozidlo. Vo vozidle viezol drogy a na základe rozhodnutia krajského súdu dostal trest 13 rokov.

Odsúdený vodič neuspel na Ústavnom súde, na ktorý sa obrátil. Zo súdu dostal v kontexte trestného všeobecného ohrozenia vysvetlenie, že sa naň treba pozerať "v plnej šírke ohrozujúcich situácií, ktoré vznikli v dôsledku neregulárneho riskantného spôsobu jazdy".

Obhajca Dedečka však nesúhlasí s tým, že názor Ústavného súdu by mal predznamenávať možnosť uplatniť rovnaký paragraf aj v ich prípade. „Toto rozhodnutie Ústavného súdu už mám k dispozícii. V odôvodnení odkazuje na iné rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, s ktorým sa ešte plánujem oboznámiť,“ cituje denník Sme advokára Jiřího Kučeru. „Podľa mňa je to neporovnateľné, ale v rámci prípravy na pojednávanie to klientovi, samozrejme, ukážem,“ uzavrel.

Zdroj: Sme.sk / foto: TASR