Nedávna novinka vychádza z európskej normy, ktorá chce zjednotiť označenia na území celej únie. Hlavný dôvod je ten, aby si vodiči boli 100% istí, čo do auta tankujú.

Nové označenie pre benzín

To bol zase nápad... Označovať diesel písmenom B?!

Benzíny budú po novom označené veľkým E a nafta veľkým B. Pre nielen tunajších, ale aj pre niektorých zahraničných vodičov bude označovanie nafty písmenom B veľmi metúce (však B ako benzín), preboha! Kým to bude iba ako doplnkové označenie, ľudia sa asi často mýliť nebudú. Čo keď staré pôvodné značenie zmizne? Servisy, poisťovne a najmä vodiči budú mať pri nesprávne natankovanom palive "veľkú radosť". 

Nové označenie pre naftu

Keďže je celá Európska únia veľmi posadnutá ekológiou (nie som ľahostajný, ale niektoré veci fakt preháňajú), na trh postupne prídu aj ďalšie druhy palív s vyšším podielom BIO zložky, a tak na pumpách čoskoro nájdete palivá s označeniami E10, E85, B10, B30 alebo B100. Až vtedy to bude hokej pri rozmýšľaní, čo máme do auta vlastne natankovať. Uľahčiť rozmýšľanie musia hlavne automobilky, ktoré dostali povinnosť lepiť nálepky s novým označením na viečko nádrže. 

Čo robiť, ak natankujete nesprávne palivo, ste si mohli prečítať pred časom. 

Nové označenie pre plyn

Foto: CEN