Toto rozhodnutie sa Mazde možno raz vypomstí, ale za seba hovorím, že mi je jej postoj veľmi sympatický. Nemám rád totiž, keď bezhlavo veríme jednej a jedinej myšlienke – v ničom, politiku sem ťahať nebudem. Nikto nepochybuje, že samotný elektromobil je výrazne ekologickejší ako motory s vnútorným spaľovaním. Lenže krásna bilancia vždy naráža na otázku spôsobu produkcie elektrickej energie, a ten je v rôznych regiónoch sveta odlišný. Preto Mazda verí tomu, že z hľadiska celkových emisií CO2 majú motory s vnútorným spaľovaním v mnohých prípadoch stále väčší zmysel ako elektromobily. Výkonný riaditeľ spoločnosti Mazda pre vývoji pohonných jednotiek Ichiro Hirose sa pre portál CarAdvice na autosalóne v Los Angeles vyjadril, že spoločnosť naďalej zostáva verná benzínu a bude zo všetkých síl vylepšovať motory s vnútorným spaľovaním. 

"Nesmieme zabúdať na rozdiely v spôsobe výroby elektrickej energie v jednotlivých regiónoch. Nie všade je to energia vyslovene čistá, a len tam, kde sa ju darí produkovať ekologickými metódami, sú elektromobily tým najlepším riešením. Inde však spaľovacie konvenčné motory v porovnaní s nečistými zdrojmi technológiami elektrickej energie predstavujú jasnú výhodu z hľadiska emisií. Ak máme teda úprimný záujem znižovať emisie CO2, myslím si, že stále existuje viac regiónov, pre ktoré viac vyhovujú spaľovacie motory."

Hirose je presvedčený (a opäť mám chuť dodať, že aj ja), že moderné benzínové motory majú ešte veľký potenciál vylepšení, ktoré môžu ich účinnosť zvýšiť až o 30 percent. A podľa neho ani dieselové motory ešte nie sú definitívne pochované. Japonská automobilka verí, že vznetový motor má budúcnosť a aktívne pracuje na ďalších vyspelých technológiách. Ako zdôraznil Hirose: "Zvlášť v súčasnosti sú vozidlá SUV pomerne populárne. Tie sú stále väčšie a ťažšie, a pre ne sú dieselové motory určite výhodnejšie. Takže žiadne plány na postupné vyradenie nafty."

Týmto si ma Mazda hneď o čosi viac získala a držím jej palce. Dúfam, že pri používaní zdravého rozumu nebude jediná. A teraz, kamene do mňa, ekoteroristi!

text a foto: Los Angeles Auto Show