Mercedes-Benz triedy E s vylepšený, systémom 4MATIC

Mercedes-Benz triedy E s vylepšený, systémom 4MATIC

Pohon 4MATIC zároveň zahŕňa lamelovú uzávierku v centrálnom diferenciáli so základným účinkom 50 Nm na hnacie ústrojenstvo v pozdĺžnom smere. Tento účinok uzávierky značne zvýši trakciu bez negatívneho vplyvu na riadiace systémy (napríklad udržujúce stabilitu vozidla v zákrute).


Ak si to vyžadujú podmienky na ceste, lamelová uzávierka dokáže presúvať hnací moment aj variabilne v pomere 30 k 70, respektíve 70 k 30 percentám medzi prednou a zadnou nápravou. Tak sa môže zásah elektronických riadiacich systémov ESP®, 4ETS alebo ASR uskutočniť čo najneskôr. Veľká časť hnacieho momentu sa pritom aj na klzkých cestách premení na účinok pohonu, ktorý tak vykazuje aj za extrémnych podmienok vysoké hodnoty trakcie.

Psie kusy na snehu? Žiaden problém.

Psie kusy na snehu? Žiaden problém.

Výhoda systému spočíva tiež v tom, že všetky riadiace zásahy sa uskutočňujú takmer nepozorovateľne. Keď sa však vozidlo blíži k hraničnej jazdnej situácii - vodiča varuje na združenom palubnom prístroji žltý výstražný symbol.


Koncepcia permanentne pracujúcej mechaniky pohonu má rozhodujúce výhody oproti iným systémom, ktoré na aktiváciu pohonu všetkých kolies najskôr musia identifikovať nedostatok trakcie, aby následne mohli aktivovať pohon 4x4. Systém 4MATIC triedy E už tento čas využíva na to, aby preniesol hnací moment prostredníctvom kolies na jazdnú dráhu. Napriek tomu, že systém tak patrí k najvýkonnejším, oproti konvenčnému pohonu zvyšuje spotrebu iba minimálne (od 0,2 do 0,6 litra na 100 km).

zdroj: Mercedes-Benz Slovakia