Konkurent Tesly sa chce zbaviť elektromobilov s 80-percentnou zľavou

Fisker bol pôvodne považovaný za vyzývateľa Tesly. Teraz výrobca elektromobilov bojuje o prežitie a rozpredáva zvyšné zásoby. Ešte v marci sa na verejnosť dostali informácie o neistej situácii amerického výrobcu elektromobilov. Napokon skončila spoločnosť priamo v konkurze. Firma v júni podala na americký súd návrh na jeho vyhlásenie.

Fisker najnovšie požiadal príslušný súd, či môže predať zostávajúce zásoby nepredaných automobilov za zlomok ich pôvodnej ceny, zistili americké médiá.

Na nadbytočné vozidlá sa zrejme nájde kupec. American Leasing, spoločnosť, ktorá poskytuje vozidlá pre vodičov služieb Uber a Lyft v New Yorku, kúpi celkovo 3 231 vozidiel typu SUV. Ide o ojazdené autá. Niektoré z nich sú stále v dobrom stave, zatiaľ čo iné môžu potrebovať opravu.

Elektrické SUV za 13 tisíc eur: Lacné autá nájdu kupujúceho

Celkovo má predaj podľa súdnych dokumentov priniesť približne 46 miliónov dolárov. V priemere by má získať firma z jedného auta 14 000 dolárov (cca 13 tisíc eur) – ide len o zlomok pôvodnej ceny 70 000 dolárov (necelých 65 tisíc eur). To sa rovná zľave 80 percent. Nové aktualizácie softvéru elektromobilov pritom nie sú súčasťou dohody.

Výťažok z predaja áut bude použitý na zaplatenie výplat pre zvyšných 179 zamestnancov Fiskeru. V súčasnosti však nie je jasné, či automobilka vôbec celý proces konkurzu prežije.

Zaujímavosťou je, že Fisker začal pôvodne aj v susednom Rakúsku vyrábať elektromobily. Pri Grazi chceli vyprodukovať 40 000 kusov modelu Fisker Ocean. Tamojšia firma Magna stihla vyrobiť pre Fisker 10 000 áut. Kvôli bankrotu musela spoločnosť v Rakúsku škrtnúť 500 pracovných miest a pozastaviť výrobné plány.

Zdroj: Futurezone.at