Chcú viac zelenej dopravy

Čo sa týka opatrení, jednou z reštrikcií by vraj mohlo byť zavedenie maximálnej povolenej rýchlosti v obci do 30 kilometrov za hodinu po vzore niektorých iných krajín. Znepokojené matky chcú tiež vidieť viac podpory chôdze, bicyklov či prostriedkov MHD.

"Autá sú čoraz väčšie a rýchlejšie. Naše ulice musia vyzerať inak. Nemôžu byť postavené ako rýchlostné cesty, na ktorých sa dá aj niekoľkonásobne prekročiť rýchlosť," hovorí Ivana Nemethová, zástupkyňa iniciatívy Znepokojené matky.

Minulý rok zomrelo na cestách v Bratislave 14 chodcov, čo je výrazne viac ako v uplynulých rokoch. Ešte v roku 2021 to bolo päť chodcov. Prudký nárast zapríčinila aj minuloročná tragická nehoda Dušana Dedečka, ktorú spôsobil športový funkcionár v čase, kedy šoféroval pod vplyvom alkoholu. Privodil tak smrť piatim mladým ľuďom.

Magistrát hlavného mesta reaguje, že bezpečnosť na cestách je pre nich prioritou. Príkladom má byť zvýšená bezpečnosť priechodov pre chodcov vďaka ich lepšej viditeľnosti pre vodičov.

Samospráva zároveň znovu prichádza s návrhom, že by chcela sama pokutovať vodičov za prekročenie maximálnej rýchlosti. Využila by na to stacionárne radary a systém objektívnej zodpovednosti. Takúto kompetenciu má dnes na Slovensku len polícia. 

Zdroj: TASR, foto: Znepokojené matky