Zver je najrizikovejšia pre osobné autá a motorky

Aj v noci jazdí po cestách stále veľa áut.  Práve v tomto období preto výrazne pribúda zrážok najmä s divou zverou. Najviac nehôd majú osobné, ale aj nákladné autá. Divú zver však zrážajú aj vlaky a motorkári. Na Slovensku evidujeme viacero vyslovene nebezpečných úsekov. Najnebezpečnejšie sú cesty pri lesoch alebo priamo v lesoch. Potom sú to úseky pri riekach či jazerách. Naopak najbezpečnejšie je to v mestách, obciach a zastavaných územiach.

Prevencia pred nehodou

Najlepšou prevenciou pred zrážkou so zverou je predvídavosť. Akonáhle vodič zbadá pohyb na ceste, mal by spomaliť. Ak je to noc, tiež sa odporúča stlmiť svetlá a počkať kým zver prejde. Medzi vodičmi platí nepísané pravidlo, že ak vyjde na cestu jeden kus, takmer určite budú nasledovať ďalšie. Toto sú však ideálne scenáre, ktoré sa nie každému podarí dodržať. 

Zrážka so zverou

Ak už vodič zrazí zver, následky sú väčšinou veľké. A to nielen u zveri, ale aj na vozidle. Tým, čo to zažili, asi netreba hovoriť, že pri vystúpení z auta zažijú šok. O to väčší, ak zver ešte žije. Vodiča a jeho posádku čakajú v tomto prípade vybavovačky, ako keby sa stala bežná nehoda s iným autom. Musia kontaktovať miestnych poľovníkov, políciu aj záchranárov.

Zabezpečenie so Siren 7

Prevenciou pred zrážkou so zverou je okrem predvídavosti aj moderná technika. Systém Siren7 je ideálnym riešením, ktoré zabráni nepríjemnej udalosti. Jeho inštalácia je jednoduchá, keďže nepotrebuje pripojenie k elektrickej sústave vozidla. Umiestni sa do prednej masky vozidla tak, aby sa cez zabezpečilo prúdenie vzduchu. Vozidlo svojou rýchlosťou zabezpečuje to, že do zariadenia Siren7 prúdi vzduch a systém vydáva extrémne silný zvuk na nízkej frekvencii. Po inštalácii na správnom mieste a následne počas jazdy ho počuje iba zver a nie človek. Keďže kabína vozidla je odhlučnená, vnútri ho nepočujú ani domáci miláčikovia.

Štatistika

Počet nehôd, konkrétne zrážok so zverou neustále stúpa. K dispozícii máme čísla z roku 2019 a tie hovoria za všetko. Treba však upozorniť, že štatistiky poisťovní a polície sú odlišné. Na našich cestách sa stalo najviac zrážok so zverou za posledných 15 rokov. Keď si to rozmeníme na drobné, tak počet nehôd presiahol číslo 10 tisíc. Škody na majetku presiahli sumu 10 miliónov eur. Ak by sme celkový počet nehôd rozdelili do každého dňa, tak vodiči nahlásili desiatky zrážok so zverou každý deň. A to nehovoríme o škodách, ktoré evidujú poľovníci. Netreba zabúdať ani na nepríjemný pocit vodička a posádky po zrážke. Tomu sa nevyrovná žiadna materiálna škoda.


Viac o systéme Siren7 nájdete na webe www.siren7.sk alebo na Facebooku https://www.facebook.com/rozumiemerecizvierat/

Siren7 - rozumieme reči zvierat.