Aj keď je to na pohľad možno trochu divné, Duster máme v redakcii TopSpeed.sk radi. Dostal nás nielen cenou, ale aj štýlom a schopnosťami v teréne. Duster zďaleka nie je najlepšie auto v triede, ale určite je jednou z najlepších ponúk v pomere cena/protihodnota. Niet divu, že aj na Slovensku má množstvo spokojných majiteľov, pretože aj prevádzkové náklady a ceny náhradných dielov sú veľmi priaznivé. Lepšie výbavy s lakovanými nárazníkmi a doplnkami od výrobcu majú ozaj atraktívny tvar. A Dacia chce ísť s Dusterom ešte ďalej. Pripravuje Grand Duster.

Ešte pred piatimi rokmi by ste ponuku 7-miestnych SUV, alebo offroadov mohli v Európe zrátať na prstoch ruky. Ostatné roky však vznikajú autá, alebo predĺžené modely, ktoré sú schopné nielen jazdy mimo ciest, ale odvezú pritom 6-7 ľudí. Zdá sa, že Škoda Kodiaq bude mať úspech a vedenie Renaultu to nechce nechať len tak. Preto už intenzívne pripravujú nový typ na báze cenovo dostupného Dusteru. Ten má prísť do predaja spolu so zásadne modernizovaným Dusterom.

Grand Duster sa na budúci rok stane historicky najväčšou aj najdrahšou Daciou. No má stáť cca 20 000 €.

Seriózne SUV

S dĺžkou 4,7 metra v predĺženej 7-miestnej verzii to bude naozaj riadny kus auta. V základnej polohe so všetkými sedadlami hore má mať kufor 500 litrov. V 5-miestnej verzii dokonca 650 litrov a pri sklopení oboch zadných radov to môže byť niekde pri 2000 litroch.


Čo bude k dispozícii?

Podobne ako pri súčasnom Dusteri, nečakajte extra hi-tech. Naopak. Základný model bude klásť dôraz na čo najnižšiu cenu a preto veľmi veľa vecí v sériovej podobe neprinesie. Priplatiť si bude treba takmer všetko. Pod kapotou sa tu iste objaví 1,6 dCi v dvoch výkonových verziách. Priaznivcov benzínu bude musieť uspokojiť prepĺňaný 4-valec 1,2 TCe s výkonom 125 koní. Ostatné by malo byť takmer ako v klasickom Dusteri. Základnom teda bude verzia s pohonom predných kolies, lepšie verzie dostanú 4x4. 


Zatiaľ nie je známy ani termín predstavenia veľkej Dacie. Je možné, že to bude ešte tento rok, no v predaji určite až cca o rok. O cene môžeme len špekulovať, no dá sa predpokladať, že najdrahšia verzia sa bude pohybovať pri sume cca 20 000 €. Na jednej strane to bude určite historicky najdrahšia Dacia, no v porovnaní s konkurenciou zostane suverénne cenovo najdostupnejšia.
 

zdroj: autoexpress.co.uk

TEST: DACIA DUSTER DCI 4WD

TEST: DACIA DUSTER DCI 4WD

"TopSpeed.sk prináša test teréniaku? A navyše Dacie?! To si robia srandu?" - tak si predstavujem debatu návštevníkov ...

07. 09. 2014
TEST JAZDENKY DACIA DUSTER

TEST JAZDENKY DACIA DUSTER

Potreba bežnej verejnosti po esúvéčkach je enormná a často nepochopiteľná. Tieto autá však nie vždy majú priaznivú ...

20. 05. 2015
TEST DACIA DUSTER 1,5 DCI 4X4

TEST DACIA DUSTER 1,5 DCI 4X4

Dopyt po informáciach o rumunskom SUV Dacia Duster je tak obrovský, že sme sa rozhodli vám priniesť užívateľský test. A ...

16. 01. 2011