Ak sa chystáte kúpiť nové zimné obutie, iste si kladiete otázku: Ktoré pneumatiky sú najlepšie? Ľahká odpoveď, pozriete si testy zimných pneumatík a máte po starostiach. Ako zaručiť, že výsledky sú dôveryhodné? Veď po prevalení škandálu s manipulovaním výsledkov v testoch ADAC im už asi nikto neverí. Topspeed má pre vás riešenie. Pozreli sme sa tri nezávislé testy Auto Club Europa, Auto Zeitung a Auto Motor und Sport. Do nášho výberu sme zaradili pneumatiky, ktoré sa nachádzajú aspoň v dvoch testoch. Bohužiaľ našu podmienku nesplnil Michelin, ktorý síce skúšali dve redakcie, no každá inú pneu.

Ak priemerná denná teplota klesne pod 7°C, to je najvhodnejšia chvíľa, kedy vymeniť letné pneumatiky za zimné.

Všetci testovali zimné pneumatiky s rozmermi 205/55 R16 91H. Samozrejme dali gumám poriadne zabrať na snehu, mokrej i suchej ceste. Pritom nezabudli ani na hlučnosť, či valivý odpor. Pri pohľade do tabuľky zistíte, vlastnosti pneumatík sa líšia od povrchu, na ktorom s nimi budete jazdiť. Kým Goodyear UltraGrip 9 patrí medzi najlepšie na snehu, na suchom povrchu nevybočuje z priemeru. Alebo Pirelli Snowcontrol 3, ktoré si veľmi dobre vedie na vode, až do okamihu, kedy príde aquaplaning.

Pozrime sa, ktoré pneumatiky sú najlepšie. Víťazom výberu zo zimných testov podľa TopSpeed.sk sa stal Continental ContiWinterContact TS 850, ktorý ponúka veľmi dobré a vyrovnané vlastnosti na všetkých povrchoch, no zároveň je to najdrahšia pneumatika. Druhé miesto získal Goodyear UltraGrip 9 s výbornými výsledkami na snehu a mokrej ceste. Tretie miesto obsadil Nokian WR D3, výborný na sneh, síce horšie brzdí na vode, no exceluje na suchom povrchu.

Najlepšou zimnou pneumatikou podľa výberu TopSpeed.sk je Continental ContiWinterContact TS 850. Ak hľadáte výborné jazdné vlastnosti za rozumnú cenu, vyskúšajte Nokian WR D3.

Teraz sa sústreďme na pomer výkon/cena, teda akú dobrú pneumatiku dostaneme za naše peniaze. Tu si najlepšie viedol Hankook i*cept RS, ako najlacnejšia pneumatika výberu. Síce patrí medzi slabší priemer, čo sa tých jazdných vlastností na všetkých povrchoch, no až výnimočne dobre zvláda aquaplaning. Druhé miesto obsadil Nokian WR D3, kde za rozumnú cenu dostanete výbornú pneumatiku. Veľmi dobre vzhľadom na cenu sú aj Continental ContiWinterContact TS 850 a Goodyear UltraGrip 9.

Sú tu aj pneumatiky, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Najhoršie dopadlo Kumho IZEN KW 23 a negatívne prekvapenie celého výberu Bridgestone Blizzak LM-32. Ak jazdíte po cestách, kde hrozí aquaplaning, nekupujte Toyo Snowprox S943 ani Pirelli Snowcontrol 3.