Od Auto Kelly sme dostali na vyskúšanie množstvo produktov a autochémie.

Základom je dôkladné umytie karosérie

Prvým a základným krokom pri starostlivosti o lak je pravidelné umývanie. Aj tu však môžete čo to pokaziť. Eliminujte nesprávne návyky a s nimi aj potencionálne mikropoškodenia laku počas umývania. Základom je neumývať rozpálený lak, ktorý celý deň klábosil s priamym slnkom. Pripravte si dve vedrá, jedno s teplou vodou so šampónom, do druhého stačí studená voda. Načo? Po nabratí šampónovej vody a umytí dielu karosérie opláchnete umývaciu hubu alebo špongiu v čistej vode. Nekontaminujete si tak vodu so šampónom zbytkami, ktoré ostali na hube. Toto je fakt dôležitý bod, ktorý obmedzí vznik mikroškrabancov pri umývaní. Používajte teda „dvojvedrovú“ techniku umývania stále. Ak máte len auto mierne zašpinené od prachu alebo peľu, s prižmúrením oka stačí „jednovedrová“ technika. Taktiež nezabudnite na vyčistenie zádverí auta a prahov zvnútra.

Vyskúšal som autošampón s voskom od Starline. Balenie vydrží asi na 4-5 umytí, jemne vonia za citrusmi, pena je bohatá a čistí veľmi dobre. Druhú polovicu auta som umyl šampónom s voskom od Turtle Wax, ktorý je súčasťou zvýhodneného balíčka (info o súťaži na konci článku). Ten má ekonomickejšie riedenie ako Starline šampón, je ho naozaj veľa, vonia chlapsky za Pitralonom :) a umývacie schopnosti sú na rovnakej úrovni. Navyše, oba šampóny zanechajú jemnú voskovú ochranu aj na laku, ktorý nie je navoskovaný klasickým tvrdým voskom.  

Dvojvedrová technika umývania je šetrná k laku auta

Čo robiť, ak ste si na peknú sobotu naplánovali umývanie auta, ale nemáte možnosť robiť to inde, ako na priamom slnku? Aj tu existuje možnosť. Skontrolujte však, či lak nie je priveľmi rozpálený. Ak je ráno, svieti slnko a lak je pomerne chladný, môžete umývať. Nenechajte však zaschnúť vodu na karosérii. Riešením je umývanie diel po diele, a teda po umytí hubou ihneď diel opláchnite a vysušte. Je to časovo náročnejšie ale na kasni neostanú zaschnuté fľaky. Diel môžete sušiť prírodnou kožou, „jelenicou“, alebo mikrovláknovým uterákom. Preferujem posledné riešenie. Zložený ručník môžete prikladať a jemne sťahovať po karosérii. 

Na umývanie môžete použiť špongiu, mikrovláknovú rukavicu alebo hubu. Existujú dokonca rukavice s pravou ovčou vlnou. ja preferujem mikrovláknové pomôcky.

Všeobecne odporúčam dvojvedrovú techniku, zmáčanie a umývanie postupne od strechy až po prahy. Zabezpečte, aby umývaná časť auta bola dostatočne "mokrá". Lepšie skúsenosti ako s penovou špongiou mám s mikrovláknovou rukavicou alebo hubou. Obmedzíte vznik mikroškrabancov. So špongiou, rukavicou, alebo hubou, ktorú používate na umývanie karosérie, neumývajte kolesá, a najlepšie ani prahy a spodky nárazníkov. Na najznečistenejšie časti je dobré mať osobitnú umývaciu pomôcku. Kolesá umývajte osobitne pred umytím karosérie alebo po ňom. Najlepším riešením je čistič kolies a kefa. Vyskúšal som čističe od Starline a Turtle Wax. Oba veľmi pekne vyčistili disky od brzdového prachu. Nastriekate, kefou rozrušíte špinu a prúdom vody zmyjete. Ak niečo ostane, postup opakujte.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Pod jedným dostala očistu aj zimná sada kolies

A čo hmyz na prednom nárazníku, kapote a spätných zrkadlách? Občas stačí šampón, častejšie však potrebujete pomoc špeciálnej chémie na hmyz. Zbytky hmyzu postriekate, necháte pôsobiť (čistič nesmie zaschnúť) a tlakom vody zmyjete. Ak to nepôjde ani wapkou, treba postup opakovať a mechanicky špongiou alebo hubou zbytkom hmyzu pomôcť. Vyskúšal som chémiu od Starline. Funguje spoľahlivo, niečo zišlo po aplikácii a vystriekaní wapkou. Následne som ho použil ešte raz a auto klasicky umyl autošampónom.  

Na toto sú najlepšie čističe hmyzu. Niekedy stačí postriekať a umyť tlakovou vodou.

Existujú ešte ďalšie vylepšenia klasického umývania auta, ako napr. „grit guard“ do druhého vedra s čistou vodou alebo aplikácia „quick detailera“ alebo rýchleho vosku v spreji po umytí a vysušení auta. Pre dĺžku článku sa im venovať nebudem. Ak bude záujem, môžeme niečo pripraviť :) Dajte vedieť v komentoch.

Na sušenie karosérie je najlepší mikrovláknový uterák

Nezabudnite na ochranu laku

Ak ste už auto poriadne umyli a lak „dekontaminovali“, je vhodné auto 2x ročne navoskovať. Ak nie ste rodený detailer a neplánujete viacstupňové leštenie, napriek tomu chcete oživiť lak, riešením môže byť leštenka s voskom. Priznávam, že preferujem osobitné riešenie, a to v prípade korekcie laku najprv auto vyleštiť (napr. aj strojovo) a potom naniesť vosk. Túto jar som auto ešte nevoskoval, keďže aj víkendy mávam pracovné a času nazvyš veľa nie je. Pri tejto príležitosti som vyskúšal leštenku aj vosk v jednom od Starline, ktorá ušetrí čas.

K voskovaniu tvrdým voskom sa však vrátim...Aké však mám skúsenosti s „2 v 1“? Moje auto prešlo pred dvoma rokmi viacstupňovým leštením, takže lak je v dobrom stave. Po ručnom preleštení však pookrial ešte viac, je hlbší a leštenka s voskom mu dodáva mokrý efekt. Som spokojný, slušný je aj odvod vody (tzv. „beading“) pri daždi. Pravidelným umývaním šampónom s voskom môžete tiež obnoviť „voskovú“ vrstvu a chrániť tak lak po celé leto pred UV žiarením. Navyše auto lepšie vyzerá. A ide aj o praktickú vec. Po zašpinení často stačí použiť len tlakovú vodu. Špina z karosérie zlieza oveľa ľahšie, ako pri neošetrenom laku.

Leštenka s voskom od Starline má riedku konzistenciu. Na aplikátor nedávajte veľké množstvo produktu, je to kontraproduktívne.

PS: Veľa z vás bude poznať tiež dekontamináciu lakom hlinou, teda „clayom“. Je to jedno z toho naj, čo môžete pre lak spraviť, a zároveň ak neviete čo robíte, môžete mu veľmi uškodiť potencionálnymi škrabancami. Mokré clayovanie nasleduje po dôkladnom umytí auta dvojvedrovou technikou. Výsledkom je dekontaminácia laku aj od tých najzažranejších nečistôt ako napr. náletová hrdza alebo asfalt a absolútne čistý povrch, pripravený pre leštenie. Popr. po odmastení pre voskovanie. Ak s clayom nemáte skúsenosti, leštenku môžete ručne naniesť aj bez tohto kroku, len poriadne auto umyte šampónom, pokojne aj 2x po sebe.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Plasty v interiéri ako nové

Veľmi ľahko môžete pomôcť aj plastom v kokpite auta. Tie sa prevádzkou špinia, sadá na nich prach a na plastoch sa vytvára lepkavý film. Verte, že aj v dosť starom aute môžete mať plastové časti ako keby vyšli z fabriky. Riešenie je jednoduché. Najprv ich poriadne vyčistiť a následne „naimpregnovať“, kedy ich ochránite pred UV žiarením, nebude sa na nich zadržiavať prach a tiež následne čistenie pôjde o to ľahšie. Nejde len o super vzhľad... Následne postačí raz za čas utretie prachu mikrovláknovou utierkou. Zaberie to 30 sekúnd. Vyčistenie a naimpregnovanie vnútorných plastov odporúčam robiť aspoň 2x ročne a mimo to len utierať ošetrené plasty utierkou.

Ja som tentokrát použil na vyčistenie čistič plastov od Starline. Má penovú konzistenciu, vonia za citrusom a veľmi dobre vyčistí a odmastí plasty. Následne výrobca odporúča použiť Starline Cockpit Spray. Neprežente to s ním. Lepšie je nastriekať ho na utierku alebo "pad" (nie priamo na palubnú dosku) a až tak ošetriť plasty. Nezabúdajte, že plasty nemajú byť príliš lesklé a s množstvom produktu to pri aplikácie netreba preháňať. To platí pri všetkej autokozmetike.

Pre tých, ktorí to v lete nemajú ľahké

S čističom na plasty som experimentálne vyčistil aj čierne kožené sedadlá, ktoré mi v horúcich dňoch a aute zaparkovanom na priamom slnku nerobia dvakrát radosť. :) Tu si však vždy skúste na menej viditeľnom mieste, ako produkt na kožu pôsobí, aby ste si nenarobili problémy. Po vyčistení som kožu naimpregnoval. Tu používam dlhodobo produkt od firmy Surf City Garage Leather Rejuvenator.

V Auto Kelly majú bohatú ponuku produktov na kožu. Aj tu platí to isté ako pri plastoch. Najprv vyčistiť a odmastiť, následne impregnovať. Riešenie v podobe prípravku „všetko v jednom“ funguje a nie je zlé, odporúčam však oddelené produkty. Veľmi dobré skúsenosti som mal aj s produktom na impregnáciu kože od Sonax.

Nech vás zápach nerozptyľuje

A to je to najmenej, plesnivý smrad z klímy nerobí dobre ani zdraviu a dýchacím cestám. Asi to poznáte, keď na jar po dlhšej dobe zapnete klimatizáciu. Niekedy je pocit podobný tomu „dostať po pysku“. Ak je to veľmi vážne, nepomôže nič len vyčistenie ozónom popr. mechanické vyčistenie plesnivého výparníka. 

Riešením je aj preventívne používať dezinfekčné spreje alebo produkty, ktoré sú určené na čistenie klimatizácie a jej výduchov. Aj keď klíma riadne smrdí, skúste si pred návštevou servisu „domáce“ riešenie v vyčistenia klímy. Ako na to sme ukázali v staršom videu Auto v Kelly.

Moja klíma páchla len trochu a tak som použil Loctite Hygiene Spray. Tu stačí poriadne stlačiť aplikátor, sprej postaviť do miesta koberčeku spolujazdca, zapnúť klímu naplno s vnútorným obehom a opustiť auto. Po 15 minútovej očiste nezabudnite poriadne, aspoň na 30 minút, vyvetrať interiér auta. Aj keď to vonia pekne, predsa je to chémia :) Zmenu však cítiť, klíma už nepáchne ani minimálne. 

Pre čistotu čelného skla 

A na koniec nezabudnime na dôležitú súčasť bezpečnosti, a to čistý výhľad z auta. Letné zmesi do ostrekovačov už nemusíte kupovať len vo veľkých 5 l kanistroch, popr. ich menšie deriváty. Existujú tiež koncentráty s pomerom riedenia 1:100, kedy 25 ml uzáver vystačí na výrobu 2,5 l zmesi. Môžete pridať obyčajnú vodu z vodovodu (ak nemáte príliš tvrdú vodu, po bokoch skiel vám ostanú stopy po vodnom kameni), lepšie je však doliať destilovanú alebo prefiltrovanú vodu.

Koncentrát od Starline funguje, dobre čistí aj samovražedný hmyz a pekne vonia. Pre zbytky hmyzu však platí, čím skôr po „vražde“ ich zotrite zmesou a stieračmi. Keď zaschnú, nepomôže ani tá najlepšia zmes. Vyskúšal som aj bežnú zmes Starline a tiež Nano variant s efektom tekutých stieračov. S oboma som bol spokojný, „rain-off“ efekt drahšej Nano zmesi funguje a pri vyšších rýchlostiach tak nemusíte používať stierače ani pri výraznejšom daždi.

V ďalšej časti mám pre vás pripravený prehľad ochrany kabeláže v motorovom priestore auta. Keďže mám s kunami a hlodavcami zlé skúsenosti, ukážeme si dve riešenia, ako ochrániť káble, hadice a protihlukovú ochranu motorového priestoru.

Spolu s Auto Kelly sme pripravili súťaž o 1x sadu pre čistenie auta od Turtle Wax v hodnote 24,90 eur. Stačí, ak sa do komentára pod článkom podelíte o skúsenosti s produktami zo sortimentu Auto Kelly. Aké ste použili? S ktorými ste boli spokojný? Kľudne zdieľajte aj link na konkrétny produkt. Žrebujeme 18.5! Súťaž je pre registrovaných čitateľov. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Zdroj video: Chemical Guys

GRATULUJEME:

 1. Michal Joppa, Spišská Nová Ves

Do súťaže sa zapojilo 82 . Vyžrebovaných sme kontaktovali e-mailom.Návrat hore

Z krajín mimo Európy sa nemôžete zúčastniť diskusie ako neprihlásený používateľ.

28 komentárov

Medved 10.05.18 11:58

M

Neviem ci sa oplati babrat sa s tym doma...
Pridem na samoobsluznu autoumyvarku, nahadzem do automatu 5 eur v drobnych. Umyjem auto aktivnou penou (na disky nastriekam prostriedok na cistenie diskov), prebehnem cele auto spongiou, potom oplach cistou vodou, nasledne nanesiem horuci vosk a na zaver prebehnem auto dvakrat osmotickou vodou s leskom.
Cele ma to vyjde 5 eur a do 10 minut mam auto ciste a ligotave bez flakov od vodneho kamena. Predtym ako vznikli samoobsluzne umyvarky, som stravil umyvanim auta pol dna, potom pol dna utieranim aby neboli flaky... Dnes, ked uz je samoobsluzna umyvarka na kazdom rohu, mi pride zbytocne a casovo neefektivne piplat sa umyvanim auta doma...

 • 13
 • 11
Odpovedať

MaroS TopSpeed.sk 10.05.18 12:28

M 68.00

@MedvedNie kazdy ma do par km bezkontaktnu umyvarku. Aj ked ich siet v SR pekne rasie v poslednej dobe...

Jazdím na: BMW M3 V8 (E92), Lexus LC500 coupé, Genesis 3,8 V6 AWD (DH), Land Rover Freelander I TD4
 • 10
 • 1
Odpovedať

Medved 10.05.18 12:37

M

@MaroS TopSpeed.skMaros, som si isty, ze v kazdom okresnom (aj neokresnom) meste (napr v zapadakove ako RS ich je minimalne 5) je niekolko umyvarok. A ked nie, tak sa preveziem, umyjem a cestou naspat auto krasne uschne a spojim prijemne s uzitocnym - umyjem auto a povozim sa :-)

 • 6
 • 3
Odpovedať

Dávid Topspeed.sk 10.05.18 12:55

D 80.00

@MedvedAhoj Medved,

scasti s tebou suhlasim, samoobsluzne umyvarky su genialna vec a sam ich casto pouzivam, hlabne v zime a ked nie je miesto a viac casu.

Nezabudajme vsak, ze nie kazdy byva v meste, kde sa to nimi hemzi. A aj ak ano, niekedy musis dlhsie cakat, kym mas volne miesto. Pre cloveka, ktory byva na dedine, a najblizsie mesto ma 20 km, to nie je taka samozrejmost.

Pri pravidelnom rucnom umyvani doma umyjes auto za 30 min aj so susenim, a nikto ta nesuri, aby si cim skor doumyval (teraz myslim nabity kredit na samoobsluznej umyvarke), vysledok je lepsi a naklady nizsie. Stale sme sa Slovensku, a vela ludi si rozmysli, ci za 5 eur umyje auto alebo spravi nakup zakladnych potravin.

Navyse, nenavoskujes si na nej auto (myslim klasicky tvrdy vosk), nemozes pouzivat logicky vlastne produkty a na vycistenie plastov a ich osetrenie to tiez nie je:)

Ako rychle riesenie pre uponahlanych ludi velmi fajn... Nevidim vsak dovod, preco by aj v dnesnej dobe ludia neumyvali auta doma. Tiez to moze byt formou oddychu a vysledok stoji za to.

Jazdím na: Mazda 6 2,0 108kW
 • 20
 • 1
Odpovedať

mayoxy 10.05.18 12:56

M
70.00

@Medvedniesom si isty ci na tych samoobsluznych myckach mozes pouzivat svoje cistiace prostriedky. a dalsia vec prechadzat cele auto spongiou na samoobsluznej tak to je teda fakt uzasny napad. Potom tam auta stoja v rade a pozeraju na teba jak ty si s hubkou prechadzas cele auto rucne. a stravis tam ako ty vravis 10 minut. Terms and conditions je niekedy dobre citat. aj ked kazdy ich iba prescrolluje a da accept..... vratane mna samozrejme.

 • 9
 • 1
Odpovedať

Marek ex-TopSpeed.sk 10.05.18 13:25

M
76.00

@mayoxyniektoré umývarky majú oznam, iné nie, a čo nie je zakázané je povolené. čo sa týka umývania špongiou vs. čas. Keď vieš ako na to, tak so špongiou obehneš auto približne tak rýchlo, ako ľudia, ktorí nahádžu do mašiny 5 eur... v Ba sú umývarky, kde v pohode umyješ auto za 1,5 eur - samozrejme, ak nie je zadrbane od hlavy po päty špinou, ktorá nejde dole a je bežnej veľkosti. Stačí si len nájsť systém, ako s wapkou pracovať.. to možno niekedy nabudúce uvídite

 • 10
 • 1
Odpovedať

Medved 10.05.18 16:01

M

@mayoxyMayoxy, som ohladuplny voci ostatnym a nikdy nenecham cakat nikoho dlhsiu dobu ako je nevyhnutne, a za dalsie, na umyvarku chodim v netradicnych casoch ked tam nik nie je, skoro rano alebo trebars aj v noci, takze mam dost casu na hrajkanie sa, bez toho aby som inych obmedzoval...

 • 5
 • 0
Odpovedať

maroš 10.05.18 13:33

M

@MedvedPre mňa je umetie auta relax. a za ďalšie samoobslužne sú dobre akurát tak na opláchnutie auta z hrubej špiny. a 5€ je dosť veľa lebo hentaký vosk si na aute výdrži tak 2 týždne a podla mňa narobí viac bordelu ako úžitku. a chodiť tak každý mesiac je dosť. čas je to najmenej ale ten konečný výsledok je 5x taky dobrý!!! a v konečnom dôsledku ma to vide lacnejšie.

 • 10
 • 0
Odpovedať

Auto Kelly 10.05.18 15:30

M

@Medved


Tuto reklamu som ani necital,
ale predpokladam,
ze jedine spravne prostriedky
na osetrenie auta ma
AUTO KELLY. • 5
 • 4
Odpovedať

xtp 12.05.18 07:13

X
46.00

@Auto KellyPreco mas pocit, ze by to malo mat len autokelly? Ked maju sponzora auto kelly tak pouzivaju ich produkty. Aj ty vo firme kde pracujes prezentujes ci uz produkt alebo sluzbu tej firmy. Mozes im zasponzorovat a nakupia produkty ktore budes chciet...

Jazdím na: Honda Civic Turbo, Honda Civic, Nissan 350Z
 • 1
 • 0
Odpovedať

mayoxy 10.05.18 13:01

M
70.00

mimochodom, silno odporucam sprej na kolesa na cistenie, ktory sa po chvili zafarbi do fialova. je to najucinnejsie cistenie kolesiel bez toho aby clovek musel rukou s nejakou kefkou alebo hubkou alebo handrickou tlacit a umyvat kolesa rucne. proste bezdotykovo si viete umyt kolesa tak aby boli ako nove. Znaciek je vela, na obale produktu je vacsinou obrazok s tou fialovou mastnotou ako steka po disku

 • 8
 • 0
Odpovedať

Salieri 10.05.18 13:22

S 89.00

Doplnil by som aj predlzenie vosku pouzitim tekuteho vosku v spreji, ktory staci nastriekat na este mokre auto po umyti. Nasledne lak staci osusit mikrovlaknom. Samotne susenie je naviac jednoduhsie a netreba dolestovat. Pravidelnym pouzivanim je mozne predlzit vydrz syntetickeho vosku aj na rok.

Pokial ide o samotne tvrde vosku, chvalospevy vyrobcov na obale treba brat s rezervou. Radi sa chvalia 100% zlozenim karnaubskeho vosku, co je nezmysel, nakolko 100% vosky su male nepouzitlene a tvrde platky. Vosky na auta su riedene olejmi kvoli aplikacii. Tiez su zbytocnostou parfumovane vosky. Hoci pekne vonaju, na finalny efekt nemaju ziaden vplyv.
Osobne mam najradsej polosynteticke vosky, ktore predstavuju kompromis medzi efektom a vydrzou.
Tiez netreba zabudat ze rozdielna farba vyzaduje rozdielny vosk. Kde pri svetlych, striebornych a bielych auta uplne postacuje syntericky vosk, ktory vydrzi dlhsie, ale bez hlbsieho mokreho efetku. Pri tmavych, ciernych a farebnych autach su efektnejsie prirodne vosky, ale za cenu kratsej vydrze.
V kazdom pripade, detailne umyvanie auta je hobby. Koho to nebavi a auto umyva len sporadicky aby bolo ciste a samotne auto je pre neho len presuvadlom, podobne clanky ani nemusi citat.

 • 8
 • 0
Odpovedať

RickRo$$ 10.05.18 15:10

M

Ja ako detailer A+ pouzivam techniku 5x mikrovlaknivu rukavicu, nakazdu cast auta cistu od strechy dole. Je to lacnejsie ako kupit 2x detalingove kyble a este setrnejsie k laku vsetko zozeniete na ebay za 1/3 ceny. Vcera som akurat voskoval a v pohode do 3 hodiniek to spravite a usetrene min 70ecok. Vosk doporucujem Bilt Hamber double speed wax, normalne odstreluje kvapky vody z karoserie :D.

 • 6
 • 0
Odpovedať

Jalo 11.05.18 07:11

M

@RickRo$$Uchylak :) dobry tip tie rukavice, urcite vyskusam. Inak pouzivam v prvej vrstve strojovo polituru, potom vosk. Od sonaxu. Politury maju v dobrej skale a "zrnitosti". Raz rocne, nech auto nezoderem.

 • 0
 • 0
Odpovedať

missso 10.05.18 18:09

M
76.00

Zip wax je fajn.

 • 1
 • 0
Odpovedať

mirox 11.05.18 05:10

M
79.00

Pouzivam na voskovanie turtle wax a zda sa mi ze kratko vydrzi. Vyskusam niektory tu v diskusii spominany.

Jazdím na: Mazda 3 BL
 • 1
 • 0
Odpovedať

ApredsaSaToci 11.05.18 07:22

M

Ako sú tieto auto šampóny priateľské voči prírode? Susedia na vás nehádžu nepriateľské pohľady? Mám konečne možnosť si umyť auto pred "barákom", tak aby som po sebe zanechal najmenej bordelu.

 • 3
 • 0
Odpovedať

Marek - 22jeffo22@gmail.com 11.05.18 11:31

M

kupoval som tam smerovku na feliciu a parádne pasla, funguje až do dnes, majú tam skoro všetko tak v lepšej tak aj menej lepšej kvalite

 • 2
 • 0
Odpovedať

vladimir 11.05.18 11:57

M

Na domáce použitie sú výrobky turtle wax úplne postačujúce, sám mám odskúšané vosky od nich aj nejakú politúru. čistič kolies je tiež fajn

 • 13
 • 0
Odpovedať

vladimir lapos.vladimir@gmail.com 11.05.18 19:57

M

@vladimira ešte ma napadlo, predávajú tam aj super špongiu je síce trochu drahšia ale nie je to klasický "molitán", pocitovo je to také pogumované a na dvojvedrovú techniku úplna bomba

 • 1
 • 0
Odpovedať

detaileramater 11.05.18 22:57

M

Penovu hubu na umyvanie auta? Ale notaaak, to v ziadnom pripade!!! K tym samoobsluznym umyvarkam len tolko, ze to je take akoze umytie. Jedinou vyhodou je nizka casova narocnost. Je ale nutne si uvedomit ze bezdotykovo sa NEDA dat dole z auta vsetka spina. A potom sa na to iba oplachnute auto da ten akoze vosk. A to iste dookola a dookola. Skuste sa nad tym tak zamysliet. Alebo pripadne obetujte peniaze na jedno umytie auta v nejakej detailingovej firme, ked uz nemate cas alebo moznosti ho doma umyt. Potom mozno na chvilu nespoznate svoje auto...

 • 2
 • 1
Odpovedať

stívo 13.05.18 13:30

S
79.00

Ja hlavne po zime využívam laserovú bezdotykovú autoumyvárku, kde nie sú kefy a na umývanie je použitý silný prúd vody a aktívna pena. Pri vyššom programe je v cene aj pred umytie auta a 3x umytie aktívnou penou + umytie podvozka+ tekutý horúci vosk a na konci sušenie prúdom vzduchu. Auto je krásne čisté a suché. Inak využívam ručnú bezdotykovú umyvárku s aktívnou penou a ostmotickou vodou na oplach, potom auto zaparkujem vedľa na parkovisko do tieňa kde nastriekam tekutý vosk na mokré voskovanie od Turtle Wax a auto utriem dvoma mikrovláknovými uterákmi a jednou menšou handričkou vytriem prahy, spodky dverí a miesta medzi dverami,potom auto povysávam, vyfúkam prac s plaubovky a zo škár, nanesiem coyote cockpit spray na handriču ktorú používam len na palubovku a utriem vrch palubovky a vnútorné plasty. Nakoniec ešte umyjem okná Clinom na okná s alkoholom ktorý nerobí šmuhy. Občas používam aj lesk na pneumatiky. Celé mi to trvá tak 30-45min, niekedy aj hodinku keď sa s tým mám chuť vyhrať do detailov. No a väčšinou sa teším tak pár hodín občas aj deň lebo väčšinou potom vždy začne pršať :-D

Jazdím na: Alfa Romeo 166
 • 1
 • 0
Odpovedať

Myway 13.05.18 18:21

M
0.00

Keď bolo auto nové tak som používal rôzne značkové prípravky no potom som zistil ,že ak ho umývam každý týždeň nevidím v tom veľký rozdiel ;-) .

Jazdím na: Suzuki IGNIS
 • 0
 • 0
Odpovedať

Stig 14.05.18 15:01

S
-1.00

Ja už roky používam tento produjt https://www.autokelly.sk/Product/AC-SX202200/2021479/39849642;40064029;40109055;40109097
A som nadmieru spokojný s výsledkom.

 • 1
 • 0
Odpovedať

saurus 15.05.18 21:07

S
83.00

Na rychle ocistenie plastov v inteieri pouzivam cistiace obrusky Coyote, naposledy s vanilkovou vonou. Splnia svoj ucel dobre a su postacujuce nakolko sa riadim heslom Auto ma sluzit mne a nie ja jemu - odkedy mam rodinu, casy ked som voskoval zlteho favorita kazdy druhy vikend su uz davno prec :)

Jazdím na: Peugeot 207sw 1,4 vti, Opel Astra 1.6 lpg
 • 1
 • 0
Odpovedať

ronny36 16.05.18 08:18

R
-1.00

Zatiaľ najlepšiu skúsenosť so sprejom na palubovku mám s TurtleWax Fresh shine..
https://www.autokelly.sk/Product/KO-TW7792/12361213/39849642;40064029;40109476;40116232;40116234

Jazdím na: Porsche Cayenne, Tesla Model S
 • 0
 • 0
Odpovedať

Pali3xy 18.05.18 07:42

M

Jednoznačne samoobslužná autoumývarka. V každom, aj menšom meste už nejaká bude. nie je ale každá rovnaká. A hlavne bez priloženia ruky k dielu ostane auto špinavé.
Ja auto najprv opláchnem vodou so šampónom (zmyjem hrubú špinu) z trysky, potom aktívnu penu - na jednej umývarke robí peknú "šľahačku", potom vytiahnem moju špongiu na umývanie auta a pekne pretriem penu (možno sa to nesmie, ale nič im do procesu nepridávam, len roztieram penu) a potom spláchnem. Auto je potom čisté.
Skúšal som veľa krát, na rôznych umývačkach, ale nakoniec som si vybral 1 pre mňa najlepšiu. A bez špongie auto nedokážem nikdy dobre umyť.
Ak je auto špinavé stojí ma to cca 8€ aj s vysávaním. Ak je normálne špinavé, tak menej.
V ručnej autoumávarke je cena od 10€ a auto mi umýva nejaký neznámy, často nepríjemný "mladňak". Tak si to spravím sám, šetrne a dobre.
Ešte dodám, že auto umývam o cca 5:00 ráno v sobotu, aby som nestál v rade a nemusel sa ponáhľať. V takom čase mám kopu priestoru a kľud. Nie som fanatik, auto umývam cca 4x do roka. Ale keď niečo robím, nech je to poriadne.
Ešte doporučím pesničku od Petra Nagya - Keď muž umýva auto ;).

 • 1
 • 0
Odpovedať

dominiccars 18.05.18 21:37

D 74.00

Pri čistení určite odporúčam aj prostriedky na svojpomocné odstránenie škrabancov z laku - http://dominiccars.sk/skrabance-na-aute-pozrite-si-3-tipy-aby-vase-auto-vyzeralo-ako-...

 • 0
 • 1
Odpovedať