Mnohí sa pýtajú, prečo im po umytí zostanú na aute fľaky – škvrny. Odpoveď je jednoduchá. Nevysušili ste auto dostatočné rýchlo, prípadne ste ho nechali schnúť na priamom slnku. Vysvetliť sa to však dá trochu podrobnejšie, tak aby to dávalo väčší zmysel aj tým skúsenejším.
 
Každá voda v domácnosti obsahuje väčšie alebo menšie množstvo minerálov. Jeho obsah závisí na podloží – prameni. Podľa množstva minerálov sa ľudovo hovorí, že je voda tvrdá, alebo mäkká. Čím väčší obsah minerálov, tým je voda tvrdšia. A tu nastáva problém.  Doslova škaredé biele škvrny sa objavia na karosérii a sklách vtedy, ak umyté auto necháte voľne vyschnúť na vetre, alebo priamom slnku.

Seriózne umývanie áut na Slovensku nemá dlhu tradíciu. V rokoch pred 1989 sme áut nemali veľa, mnohé za veľa nestáli a keď už došlo na umývanie, väčšina vtedajších majiteľov si to spájala skôr s príjemne strávenými chvíľami pri rieke v najväčšej horúčave na poludnie. Nehovoriac o tom, že na umytie nezriedka použili saponáty určené pre kúpeľňu, alebo kuchyňu...
 
Tento zlozvyk sa cez generácie prenáša aj do dnešnej doby. Starostlivosť o vozidlo umývaním nemá správny technologický postup. Ak umývate takto auto pravidelne, môže sa stať, že vrstiev vodného kameňa je veľmi veľa. To spôsobí zlú viditeľnosť cez sklá a lak karosérie bude mať škaredý vzhľad bez lesku. Je doslova nechutne drsný a s povlakom. Odstránenie takýchto vrstiev je potom veľmi nákladné a časovo náročné.  K odstráneniu musíme potom použiť špeciálne kyselinové prípravky, prípadne treba celé vozidlo strojovo preleštiť.

ako odstranit vodny kamen z auta

Vodný kameň vyzerá na aute doslova nechutne a umývanie vôbec nemá zmysel.

Ako predísť vodnému kameňu na karosérii?

Pre správne umývanie treba mat určitú výbavičku a trochu skúseností. Treba vám autošampón s nízkym Ph (Autoglym Bodywork Shampoo Conditioner), čisté vedro, špongiu alebo rukavicu z ovčieho rúna, syntetickú jelenicu alebo sušiacu utierku. Snažte sa umývať auto ráno alebo v podvečer. Umývať v horúcom počasí a na priamom slnku je náročné aj pre profesionálov, ktorí majú decentnú rýchlosť a skúsenosti. Hneď po umytí auto vysušte čo najrýchlejšie so syntetickou jelenicou, alebo sušiacou handričkou. Zásadne nepoužívajte domáce čistiace prostriedky, alebo šampóny s vysokým Ph!

Pripravené v spolupráci s AUTOGLYM SLOVENSKO