Vtáčí trus je pre lak veľmi nebezpečný

Pýtate sa prečo? Vtáčí trus totiž obsahuje kyseliny a silné korozívne látky. Tie sú schopné nenávratne poškodiť lak a tým pádom zanechajú na aute nepekné fľaky. Ba čo viac, trus sa dokonca dokáže „prežrať“ po nejakej dobe až na plech. Aby som to však uviedol na pravú mieru, samotný trus, nie je až takým problémom. Ten hlavný totiž vzniká, až keď sa do toho zapojí aj slnečné žiarenie. Najmä v letnom období a pri vysokých teplotách začína lak vozidla mäknúť a rozťahovať sa. Trus na karosérii však naopak začína tvrdnúť a vysušovať sa. Pri poklese teploty (napríklad v noci) postupne lak chladne a spája sa s trusom pričom rôzne kyseliny či korozívne látky, ktoré vtáčí trus obsahuje, sa pomaly dostávajú do štruktúry laku a problém môže byť na svete. 

Aj toto môže s lakom spraviť vtáčí trus. 

Hlavne neotáľajte

Rozhodujúcim faktorom je čas. Ak na svojom aute uvidíte vtáčí trus, rozhodne neotáľajte s jeho odstránením (a dvojnásobne to platí v lete). Na laku totiž môže napáchať škody, ktoré vás nemusia vyjsť lacno a čím dlhšie je trus na karosérii, tým je riziko poškodenia či rozsah škôd väčší. V extrémnych prípadoch dokáže vtáčí trus lak úplne rozožrať až na plech, čo je vec, ktorú si neželá asi žiaden motorista. Rýchle odstránenie nepekného nákladu hrá preto najdôležitejšiu úlohu. 

Ako ho odstrániť?

Základom pri odstraňovaní vtáčieho trusu z karosérie auta je NEROBIŤ TO NASUCHO. Ak trus ešte úplne nezaschol, malo by stačiť aj použitie vody. V opačnom prípade sa odporúča použitie špeciálneho prípravku na vtáčí trus, alebo detaileru či autošampónu. Tie by totiž mali trus aspoň čiastočne rozpustiť a zároveň lubrikovať lak. Ak trus stále nechce zísť z laku, skúste na mäkkú handru (ideálne z mikrovlákna) naniesť jeden z vyššie spomenutých prípravkov a následne ju položiť na problémové miesto na aute. Potom handru mierne polievajte vodou aby nasiakla, avšak dajte pozor aby voda nestekala všade naokolo a tým pádom nerozniesla časti trusu po ešte väčšej ploche. Na truse nechajte handru pôsobiť 5 až 10 minút, malo by to zmäkčiť jeho štruktúru a teda uľahčiť jeho odstránenie. 

Ako poškodeniu laku predísť? 

Ak vtáčí trus necháte na aute niekoľko týždňov či mesiacov, nemusí vám pomôcť žiadna ochrana či prevencia. Vo všeobecnosti sa však odporúča nanesenie ochrany laku. Tá síce neodkloní letiace „bomby“ mimo vášho auta, no obmedzí riziko poškodenia laku a zároveň uľahčuje odstránenie trusu. Stále však platí pravidlo: Odstrániť čo najrýchlejšie.