Lacné zmesi poškodia auto, viac než tvrdá voda

Zmesiam do ostrekovačov sme sa už venovali viackrát. Vo väčšine prípadov preto, lebo sme vás varovali pred kúpou tých najlacnejších, respektívne nekvalitných. Pochopiteľne, že ide o viac než len vodu na opláchnutie čelného okna. Špeciálne, keď sa snažíte očistiť ho od mušiek a rôznych fľakov po väčšom hmyze. Zlým obsahom s lacnou a nevhodnou chémiou sú zlé zmesi do ostrekovačov schopné auto poškodiť. Či už jeho čierne plasty a tesnenia v oblasti okien, alebo priamo lak karosérie. Rovnako aj horšie ako veľmi tvrdá voda. Víťazný pocit skvelého lacného nákupu veľkoobjemových nádob zmesi do ostrekovačov sa vám násobne nevyplatí v momente, keď budete chcieť dať auto opticky do poriadku. Ak v nádobke ostrekovačov žiadnu chémiu nechcete, a stačí vám voda, destilka alebo penová zmes s jarou z kuchyne, nemôžete čakať, že mastných fľakov či zaschnutého hmyzu na okne sa zbavíte.

Dobrá zmes do ostrekovačov nie je voda so sirupom

Úlohou zmesi do ostrekovačov je podstatne viac než len dobre voňať. Aj keď priznávam, že je veľmi podstatné, aký zápach má. Keď ju použijete, v momente ho máte v interiéri. A špeciálne v horúčavách vôbec nie je jedno, či sa dnu dostane smrad alebo vôňa. Ich podstatnou časťou je však testovaním overená rôzne namiešaná chémia, ktorej úlohou je okno nie len zvlhčiť pre ľahšie kĺzanie stieračov po ňom, ale aj pomôcť umyť zaschnuté fľaky a odmastiť celý povrch. Rovnako je podstatné, aby na okne po stieračoch neostával film, ktorý špeciálne v protisvetle áut zásadne kazí výhľad. Aj keď, ešte som sa nestretol so zmesou, ktorá by dokázala okno len použitím stieračov umyť od hmyzu úplne počas jazdy. Podarí sa to jedine, keď začne výdatne pršať a stierače vám na aute idú aspoň štvrťhodinku. Tak veľkú nádržku, aby ste dokázali okno polievať celé minúty, však nemá žiadne auto, však? No mám viacero skúseností s tak lacnými a nevhodnými náplňami, ktoré mastnotu po hmyze po okne len roztiahli a výhľad vodičovi navyše zásadne zhoršili.  Tak ako vidíte na úvodnom obrázku. Určite má význam zainvestovať do kvalitnej zmesi - zásadne čelné sklo spriehľadní a nepoškodzuje auto.

Trh ponúka množstvo farieb a vôní

Podobne ako v prípade zimných zmesí, aj letné sú k dispozícii ako koncentráty na riedenie, alebo hotové zmesi. Podľa preferencií si môžete vyberať nie len objem a farbu, ale hlavne vôňu a v poslednej dobe aj primárne použitie. Výrobcovia dnes už mieria aj na ženy vodičky samostatným druhom, napríklad ružovým DYNAMAX QUEEN. Petrolheadom, ktorí majú radi športové autá, je určená letná zmes RACING. Nuž a tým, ktorí majú radi technológie, zachovanie práce detailingového štúdia či ručného voskovania, udržanie funkčnosti tekutých stieračov a vosku na karosérii je určený model DYNAMAX SCREENWASH NANO. Všetky vyššie uvedené sú šetrné k technike, trysky chránia pred koróziou či oxidáciou, sú bezfosfaltové a biologicky odbúrateľné. K tomu ponúkajú aj pridanú hodnotu v podobe praktického balenia a zaujímavej vône. Každá kvalitná značková zmes do ostrekovačov by mala mať schválenie pre predaj s podrobnou špecifikáciou obsahu a vlastností produktu ako aj špecificky pre tento produkt aj povrdenie od Národného toxikologického informačného centra (NTIC) o jeho nie len zdravotnej nezávadnosti. Nižšie uvedené odkazy tieto kvality spomínaných produktov potvrdzujú.

Technická špecifikácia a certifikáty pre produkt DYNAMAX SCREENWASH RACING

Technická špecifikácia a certifikáty pre produkt DYNAMAX SCREENWASH QUEEN

Technická špecifikácia a certifikáty pre produkt DYNAMAX SCREENWASH NANO

Ak vám na aute nezáleží, čapujte vodu alebo saponát

Na trhu sú, samozrejme, aj cenovo dostupné bežné zmesi, ktoré ponúknu vhodnú kvalitu a primeraný účinok. Každopádne však siahajte aj mimo zimných mesiacov po značkových a overených produktoch. Keď vám totiž v tme pri použití ostrekovačov okien pri zapnutých svetlách automaticky umýva aj predné svetlá a vy v tom čase cestujete tempom väčším než 60 km/h, zmes z ostrekovačov sa dostane na celý predok auta, nárazník, kapotu až strechu. Bolo by fajn, keby tá chémia nerozpúšťala vosk, neničila lesklosť laku a nespôsobovala šednutie čiernych plastov, však? Teda ak vám na aute aspoň trochu záleží. Ak nie, smelo používajte naďalej lacné necertifikované zmesi či saponáty. Ak chcete len šetriť a všetko ostatné ide bokom, dokonca aj vodu z vodovodu :)