Stratu hodnoty jazdenky najviac ovplyvní už voľba nového auta

Mnohí ľudia, keď sa rozhodnú svoje auto predať, nezriedka bývajú nemilo prekvapení, ako málo peňazí zaň môžu dostať. Správna starostlivosť o auto jeho hodnotu pri predaji ovplyvní aj pozitívne. Samozrejme, veľmi záleží na tom, aké auto predávate. Akú značku s akým renomé, aký typ a aký model. Či sa jedná o auto, o ktoré je na trhu jazdených áut obecne záujem, alebo je to málo obľúbený nepodarok, ktorý veľa neznamenal už ako nový.  Na stratu hodnoty majú v prvom rade vplyv tieto faktory. Darmo budete doma mojkať auto, ktoré by mnohí nechceli ani ako dar. Avšak autá o ktoré je obecne záujem dokážete starostlivosťou udržať na veľmi dobrej predajnej cene. Čo zvyšuje a čo znižuje cenu jazdenky?

Správna starostlivosť a údržba auta výrazne ovplyvňujú jeho hodnotu. Dvojnásobne to platí pri jazdených vozidlách. A to aj keby ste auto predať nechceli. Prosto poslúži lepšie aj vám. Pri dodržiavaní osvedčených postupov a zvolení správnej starostlivosti možno vysokú hodnotu „jazdenky“ udržať aj o niekoľko rokov dlhšie. Ak sa ľudia rozhodnú auto predať v zanedbanom stave, môžu sa pripraviť až o tisíce eur.

Technický stav a praktické alebo úžitkové vlastnosti auta nie sú tým jediným, čo záujemca sleduje. Dôležitým faktorom, ktorý býva pri predaji vozidla rozhodujúci, je tiež vzhľad, história vozidla, ale aj aktuálna situácia na trhu s autami.

Každé  auto sa pri cenotvorbe musí posudzovať individuálne. Samotnú cenu auta ovplyvňujú tiež ceny a počet podobných áut na trhu, poruchovosť, likvidita či záujem zákazníkov o daný model.

Čo zvyšuje cenu jazdenky?

* Aktuálne na druhu motora fakticky nezáleží
* Nízky stav najazdených kilometrov
* Nadštandardná výbava: (LED/xenónové svetlomety, kožené sedačky, hliníkové kolesá, automatická klimatizácia, ...)
* Automatická prevodovka
* História (súkromný majiteľ, nefajčiar, kúpené na Slovensku, prvý majiteľ, pravidelný servis, nehavarované)
* Platná záruka od výrobcu
* Pekný a zachovalý interiér
* Metalický lak
* Náhradná sada pneumatík

Čo znižuje cenu jazdenky?

* Vyšší vek vozidla
* Vysoký stav najazdených km
* Nižšia výbava
* Absencia klimatizácie
* História (firemný majiteľ, pôvodne taxík/autoškola, absencia servisnej knižky)
* Poškodený alebo veľmi opotrebovaný interiér
* Neatraktívna farba
* Každé poškodenie karosérie
* Každá mechanická porucha

Zdokumentovaná servisná história je najvýznamnejším faktorom, ktorý ovplyvňuje trhovú hodnotu auta. Je potrebné pravidelne viesť servisnú knižku, uchovávať faktúry zo servisu za opravy a výmeny dielcov. Keď vozidlo utrpí na parkovisku škrabanec na blatníku, ktorý je nutné prelakovať, je potrebné všetko zdokumentovať a pri predaji auta byť schopný doložiť, že vozidlo nebolo havarované, ale len prelakované pre kozmetickú chybu.

Čo konkrétne pomôže udržať cenu auta vyššie?

Pravidelné umývanie karosérie s voskovaním je najlepší spôsob, ako zachovať povrchovú úpravu vozidla a brániť vzniku korózie. Auto má slabé miesta. Špeciálne na podvozku. Príkladom je tzv. brzdný prach, ktorý pri brzdení dopadá na disky kolies, tie znečisťuje a má na ne nepriaznivý vplyv. Horúce častice sú nebezpečné najmä pri hliníkových kolesách. Vytvorí na nich žltohnedý spálený povlak, ktorý je dôsledkom dlhodobého zanedbávania diskov. Ďalší problém je umývanie motora. Ten by majiteľ mal nechať odborníkom. Vzhľadom na množstvo elektronických systémov pod kapotou sa neodporúča neodborná manipulácia a použitie vysokotlakových prístrojov.

Škvrny v interiéri patria do kategórie absolútneho základu starostlivosti o vozidlo. Zanedbávanie čistoty môže spôsobiť zníženú funkčnosť tlačidiel. Špeciálnu starostlivosť vyžadujú kožené sedačky. Aspoň raz ročne by sa mali hĺbkovo vyčistiť a netreba zabudnúť ani na pravidelnú impregnáciu kože, nech je mäkšia a nepraská.

Dôležitou kapitolou je čistenie klimatizácie. Pravidelnou údržbou predĺžite jej životnosť, ale predovšetkým chránite svoje zdravie. Vo výparníku klimatizácie sa totiž vďaka kondenzovanej vode môže nachádzať veľké množstvo škodlivých mikroorganizmov. Zápach v interiéri, či už je spôsobený čímkoľvek, predstavuje obdobné znehodnotenie. Obyčajné vyvetranie vozidla či použitie sprejov alebo aromatických doplnkov a autokozmetiky tento problém rieši len krátkodobo. Potrebné je dôkladné vyčistenie a vytepovanie, ktoré je vhodné nechať radšej na odborníkov. 

zdroj: AAA Auto