Naše autá budú diaľničné známky zdobiť aj v roku 2015. Elektronické sa objavia vraj až o rok neskôr.

V minulom roku sa médiami šírila vlna informácií o elektronických diaľničných známkach, ktoré prídu v roku 2015 a tie klasické pošlú do histórie. Nestane sa tak. Elektronické diaľničné známky Národná diaľničná spoločnosť odkladá o jeden rok. Potvrdil to ešte koncom novembra 2014 generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš. Problematika diaľničných známok sa však stáva pre mnohých ľudí aktuálna až teraz. Ak ste teda čakali na to, že tohto roku už lepiť nálepku nebudete, tak s tým nepočítajte.
 

Dôvodom meškania je neuzavretý tender na poskytovateľa služby. V priebehu výberu niektorý z účastníkov vzniesol námietky, čo celý proces spomalilo. NDS tvrdí, že elektronizáciu posúva o jeden rok. Prvé správy o elektronických diaľničných známkach sa však objavili už v roku 2011. Od vtedy sa termín ich príchodu len odkladá.

Na kúpu nových nálepiek máme čas do konca januára. Ak ste sa spoliehali na elektronickú možnosť, tak sa nenechajte zaskočiť. Nálepku si musíte kúpiť a nalepiť rovnako ako po minulé roky.

Za ročnú známku zaplatíme rovnako ako v minulom roku 50 €.

Elektronické diaľničné známky mali v prvom roku fungovať po boku klasických. Počas tohto prechodného obdobia si vodiči mali zvyknúť na nový spôsob úhrady diaľničných poplatkov. Následne chcela NDS nálepky odstrániť úplne.

Ceny diaľničných známok ostávajú v tomto roku rovnaké. Za ročné využívanie diaľnic s vozidlami do 3,5 tony zaplatíme 50 €, mesačná známka vyjde na 14 € a 10 dňové oprávnenie vstupu na diaľnicu stojí 10 €. Z okolitých krajín sa ceny zvyšujú len v Rakúsku, kde vodiči zaplatia 84,40 € za rok, 25,30 € za 2 mesiace a 8,70 € za 10 dní.

Zdroj: ndsas.sk, dialnicnenalepky.sk

Prečítajte si aj: Prečo vznikajú dopravné zápchy?