Ani tentoraz nejdem objavovať teplú vodu a už vôbec hovoriť o niečom novom. Ja len rád upozorňujem aj na samozrejmosti, na ktoré motoristi zavalení inými starosťami občas pozabudnú alebo, a to si povedzme úprimne, sú leniví, aby sa niečomu takému vôbec venovali. K tomuto článku ma motivovalo nočné sneženie, ktoré sa ráno plynulo zmenilo na dážď postupne roztápajúci nočný sneh. Práve tento jav nemá ďaleko k tomu, aby vám, najmä na starších autách, poškodil stierače.

So závažím na stieračoch

Mokrý sneh sa totiž počas dažďa mení na zákerne ťažké závažie opierajúce sa do ramienok stieračov. Ak takto navlhnutá masa navyše vydrží niekoľko dní a vy ju z čelného či zadného okna neodstránite, riskujete trvalé zohnutie stieračov, prípadne ich mechanizmu ukrytého v torpéde pod čelným oknom.

Ak je na oknách auta mokrý sneh, nebuďte leniví a odstráňte ho. Odľahčíte tak predným aj zadným stieračom.

Hádam ešte viac ako predné stierače týmto trpí stierač zadného okna. Sám totiž musí znášať tlak celej masy držiacej sa na veľkom zadnom okne. Jeho mechanizmus je pritom ešte citlivejší, pretože tlak pôsobí cez osku priamo na malý elektromotor jeho pohonu.

Aj keď sa už sneh topí, zadný stierač ho často zachytí a musí trpieť pod jeho hmotnosťou. 

Mráz „škody“ ešte znásobí

Ešte horšia situácia nastáva, ak mokrý sneh v noci opäť primrzne a okolo stieračov a pod nimi vytvorí súvislú ľadovú plochu. Na jej odstránenie už nestčí len samotný rozmrazovač, tu už musíte pristúpiť k nekompromisnému rozlamovaniu ľadových kusov od stieračov, čo sa neraz skončí odtrhnutím mrazom skrehnutej gumičky od stieračov. Ako prevencia proti spomínaným problém pritom stačí tak málo – zísť k autu a v priebehu sekundy zotrieť ťažký, mokrý sneh z okien. Verte, že autu tým len prospejete.