MV považuje za logické, že štát ako jediný odberateľ tabuliek preberie aj ich výrobu. Hlavný dôvod je ešte výhodnejšia cena na kus. Slovenská republika cez ministerstvo vnútra chce prideliť výrobu EČV značiek svojej akciovke - Automobilové opravovne MV SR. Štátka akciovka, ktorú na 100% vlastní MV plánuje pripraviť a spustiť výrobu EČV najneskôr do konca roka.

Technológia z Poľska, výroba v Banskej Bystrici

Technológiu v hodnote 725-tisíc eur by na základe výsledkov verejného obstarávania mala dodať firma UTAL Sp z.o.o. z Poľska. Stredisko výroby a distribúcie má pre najvýhodnejšiu polohu sídliť v Banskej Bystrici. „Očakávané náklady na výrobu tabuliek s evidenčným číslom pri dnešných cenách vstupov vrátane splácania úveru budú pod úrovňou ceny, ktorá bola výsledkom verejného obstarávania ministerstva vnútra na dodávku tabuliek z minulého roku," zdôvodnil hovorca MV.

Súčasťou technológie bude modul na spracovanie pásoviny na výrobu tabuliek evidenčných čísiel, laminovačka, embosovačka znakov, nažehľovačka holografických symbolov (sieťotlač, laserová popisovačka), označovač a kontrolný panel, cez ktorý bude možné plne ovládať automatickú výrobu," priblížil tlačový odbor.

Banskú Bystricu vybrali pre polohu

Pripravuje sa rekonštrukcia nehnuteľnosti, kde sa tabuľky budú vyrábať, skladovať a distribuovať. „Pôjde o chránené režimové pracovisko vybudované v Banskej Bystrici, keďže logistika distribúcie na všetky dopravné inšpektoráty bude odtiaľ najefektívnejšia," načrtol rezort. Posledný krok pred spustením výroby má byť dôsledné komunikačno-logistické nastavenie. Ambíciou je príprava komunikačného a softvérového vylepšenia pre dopravné inšpektoráty, aby modernizáciu pocítili aj občania či podnikatelia. Výrobu a distribúciu tabuliek s evidenčným číslom zabezpečuje od januára 2022 pre štát súkromná firma z Česka - SPM Security Paper Mill. Len pripomeniem, že v súčasnosti Polícia SR nedokáže motoristom dodávať špeciálne EČV s ľubovoľnou kombináciou písmen/slov a rovnako je zastavené vydávanie zelených EČV pre elektromobily a plugin hybridy.