Hlavnými hrdinami sú 3 (podľa mňa aktuálne najlepšie škodovky v produkcii - Superb, Octavia Combi a Yeti). Každú z nich sme preverili v samostatnom teste a boli sme viac než spokojní. Ale späť k téme. Moderné autá sú doslova napučené efektívnymi prvkami pasívnej bezpečnosti. Pre istotu len pripomeniem, že pasívnou bezpečnosťou sú všetky prvky a systémy, ktorých úlohou je zmierniť následky nárazu pre ochranu posádky. Je skvelé, že autá sa za ostatné desaťročie v tejto oblasti posunuli doslova skokovo vpred a dnes sú najbezpečnejšie aké kedy boli.

Spomínaná pasívna bezpečnosť počnúc super pevnými rámami karosérie, vrstvenými plechmi a masívnymi zámkami i pántami dverí však môžu pre netrenovaných záchranárov predstavovať veľký problém. V prípade nehody a uviaznutí posádky vnútri auta je ich vyslobodenie vždy otázkou minút. Bez tréningu to však asi nepôjde. Škoda Auto preto poskytla záchranárom na trénovanie vyslobodenia uviaznutej posádky tri úplne nové autá. Tie najprv zdemolovala spomínaná ťažká technika do stavu podobného po ťažkej autonehode. Následne sa na týchto karosériách vyblbli záchranárske karbobrúsky, hydraulické kliešte a podobné chuťové náradie...

Toto sú teda spomínané tri šokujúce videá s demoláciou úplne nových modelov Škoda Superb, Škoda Octavia Combi a Škoda Yeti. Natíska sa tu otázka, prečo hasiči a záchranári trénovali na úplne nových autách? Možno aj práve preto, že keby to skúšali na starších kúskoch, nikoho z vás by táto správa až tak nezaujala... :)

zdroj: youtube.com a autoblog.com