Musím sa priznať, že po dlhšom čase som flagrantne využil testovacie auto na súkromné rekreačné rodinné účely. To všetko v duchu jeho charakteristiky vyjadrenej prívlastkom Active. Posádka - dvaja dospelí a jedno 8-ročné dieťa, takto si predstavujem takmer typické obsadenie takéhoto auta – možno ešte jedno dieťa, a bolo by to dokonalé. Dieťa zasadlo do ISOFIX sedačky, ktorú som pohodlne namontoval do dobre prístupných (skoro až obnažených) úchytov. Zaujímal ma najmä výkonný trojvalcový motor 1,5 l, zaujímali ma jeho nároky na spotrebu, zaujímala ma prejazdnosť v teréne – ak to takto vôbec môžeme nazvať, ale zaujímal ma najmä celkový rodinný komfort pri víkendovom výlete.  

Keďže o novom Forde Focus nepíšeme prvý raz, a už sme ho aj testovali, nepôjdem do úplných detailov predstavenia modelu, skôr si budem všímať špecifiká verzie Active, ktorá ponúka prepojenie dvoch svetov - univerzálne vlastnosti SUV a pôžitok z jazdy v modeli Focus. Úprimne, vynikajúci podvozok sme už ospevovali, s tými vlastnosťami SUV by som nebol taký rozšafný. Predsa len, Focus Active sa k svetu SUV priblížil len približne o čosi vyše troch centimetrov výšky podvozka, tak to nebudem preceňovať. Hoci si to isto vyžiadalo zmeny na niektorých detailoch riešenia náprav, samotnému označeniu SUV by som sa radšej vyhol. Dokonca si myslím, že ani majitelia Focusu Acitive sa nechcú stratiť v bezbrehom mori súvéčiek. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Dizajnu nového Fordu Focus, ktorý sa mi každým dňom nášho spolužitia viac a viac páčil, určite pomohli aj novotvarované svetlá - v našom prípade voliteľné a nie lacné plne LED diódové s tromi svetelnými segmentmi, ktoré sú veľmi účinné a na pohľad zaujímavé, nech svietia v akomkoľvek režime. Estetický dojem možno ešte viac ako samotnú ochranu zvýšili plastové lemy dookola celej karosérie – čierny plast v našom prípade pekne kontrastoval so svetlou príplatkovou farbou Metropolis White a musím uznať, že spolu s čiernou príplatkovou strechou a zrkadlami takto očividne vystúpili kontúry celej karosérie a Focus Active získal určite na atraktivite, a to aj pri pohľade zozadu, kde ponúka Focus na obdiv svoj bacuľatý zadok. A osemnásťpalcové dizajnové kolesá to všetko len doslova podčiarkujú. Inak na pohľad nebudete mať pocit, že je Active vyšší – veď nakoniec ide naozaj len o 30, respektíve 34 milimetrov (vpredu a vzadu). Ak by sme posudzovali auto z pohľadu terénnych parametrov či hoci len SUV, 3 centimetre veľa neriešia, ale ak máme zdvihnúť obyčajný hatchback o 30 milimetrov, je to predsa len dosť výrazná konštrukčná zmena. Focus Active však na jazdných vlastnostiach nijako neutrpel, úprimne, to zdvihnutie som pri bežnej jazde nijako nepocítil a stále som mal pri jazde veľmi dobrý pocit z podvozka. Víkendový program ma však zavial aj na myjavské kopanice a pri jazde po typickej poľnej prístupovej ceste s vyjazdenými koľajami, keď s napätím čakáte, či v trávnatom stredovom páse nebude skrytý kameň, som si uvedomil tu miernu istotu, že ak po ceste chodia bežné autá, s Fordom Focus Active máte miernu výškovú rezervu, ktorá zodpovedá svetlej výške 163 mm nenaloženého auta.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 12 obrázkov

O priestrannom interiéri sme sa už tiež na viacerých miestach zmienili – prvýkrát som však mal k dispozícii verziu s automatickou prevodovkou s otočným ovládačom, ktorý naozaj šetrí miesto medzi vodičom a spolujazdcom – hoci boli také okamihy, keď by som privítal klasickú páku, aby som rýchlejšie vedel preraďovať z D do R a naopak, ale toto je naozaj už o zvyku. Aj vďaka tomuto riešeniu je však dosť odkladacieho miesta  v prednej časti – vrátene dobre dostupnej veľkej priehradky na dobíjanie mobilu, do ktorej sa v prípade potreby vojde aj škatuľa s vyťahovacími vreckovkami (čo sa na rodinnom výlete vždy hodí). 

Priestor na zadných sedadlách je zodpovedajúci natiahnutému veľkému rázvoru na úrovni 2 700 milimetrov a je ho naozaj dosť. Navyše na podlahe vlastne nie je žiaden tunel – možno len akási vlnka, takže využiteľné je aj stredné sedadlo a aj pohyb v tomto priestore je veľmi pohodlný. 

Viaceré automobilky opäť vracajú do hry plastové vyskakovacie chrániče dverí – má ich aj Focus Active. Nepochybne užitočná ochrana v stiesnených podmienkach úzkych parkovacích boxov je čisto mechanickou záležitosťou, a tak dáva o sebe vedieť zvučným zahrkotaním pri zatváraní dverí.

Motor za tri – ale oveľa lepšie ako dobre

Kým naštartujem, opäť aspoň slovo k čudne orientovanému štartovaciemu tlačidlu pod volantom, ani po týždni som ho nepovažoval za pohodlné. A teraz motor! Môj názor na trojvalcové motory som už viackrát prezentoval, nebol veľmi lichotivý, ale v podstate nestál nikdy na nejakom vedecko-technickom základe. Pri hodnotení maloobjemových trojvalcov väčšinou kritizujeme ani nie tak výkon, ale v prvom rade zvuk a následne vibrácie. Zabite ma, zdá sa mi to neprirodzené. Ale raz som sa aj zasmial, a to keď ráno nasadla do auta moja (verím ničím nepokazená) osemročná dcéra a po rozjazde s potmehúdskym úsmevom skonštatovala:

„Oci, to je ako motorka!“

Prostoreké dieťa pomenovalo len úplný štart, ale inak musím po skúsenosti s motorom EcoBoost 1,5 110 kW svoj postoj ak nie zmeniť, tak určite poriadne skorigovať. Zvuk aj rytmus – áno, pri prvom pridaní iný (pre mňa v nízkych otáčkach neprirodzený) sa rýchlo dostane do veľmi kultivovanej hladiny, dokonca prechádza cez celkom vzrušujúce zavrčanie. Navyše motor má výborný záťah, už po priložení nohy na plyn autom až trhne, a pri rovnomernej jazde necítiť žiadne vibrácie, ba mám chuť napísať, že v aute je veľmi príjemná kulisa. Teraz musím uznať, že Ford má tento trojvalec veľmi dobre zvládnutý a aj samotné naštartovanie nie je sprevádzané typickým zatrasením mokrého psa, ale motor sa roztočí hladko – nepreháňam, niečo také, akoby išlo o hybrid. Vyskúšal som teda aj plné zaťaženia a šliapol som mu poriadne na krk, v podstate som ho až potrápil, a ani pri extrémnom vytočení do najvyšších možných otáčok sa neobjavil žiaden zvuk či iný prejav extrémneho zaťaženia. Rovnako jazda vysokým diaľničným tempom ho očividne neunavovala, isto aj vďaka tomu, že pri 130 km/h točí v podstate veľmi pohodových 2 000 otáčok, čo zodpovedá aj väčším objemom či naftovým motorom. Takže čo skôr počuť je hluk pneumatík v našom prípade zimných či šum svištiaceho vzduchu. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Celkovo je auto veľmi dobre odhlučnené. Ako som sa priznal v úvode, vybrali sme sa na rodinný výlet a vtedy sa ani je neponáhľam a idem vyslovene defenzívne, inými slovami veľmi prísne podľa predpísaných rýchlostí bez zbytočného predbiehania a náhlenia, a práve v tomto režime je v aute, hoc aj poháňanom trojvalcom, citeľná pohoda. Len chvíľami, keď som potreboval zrýchľovať a dovolil som motoru otáčky povedzme nad 4 000, tak, samozrejme, sa už motor rozhučal. Poviete si, načo vytáčať turbomotor tak vysoko – nuž, pravdupovediac, hoci je krútiaci moment k dispozícii oveľa skôr - maximum 240 Nm už od 1600 otáčok, ak by chcel vodič využiť maximálny výkon, musí si po celé stádo 150 koní chodiť až do oblasti 6000 otáčok. To je však len mimoriadna situácia, ale inak aj vďaka 8-stupňovému automatu stačí na jazdu po diaľnici dospeláckych 2-tisíc otáčok, cestovanie diaľničným tempom je teda veľmi upokojujúce.

Tomuto agregátu by podľa výrobcu malo stačiť priemerne 6 litrov benzínu na sto kilometrov. Na našom kombinovanom okruhu (cca 100 km) sme namerali 6,4 a počas môjho víkendového výletu s tromi pasažiermi a ľahkou batožinou, ktorý viedol najmä po diaľniciach, ale aj kopcovitých oblastiach Slovenska, som sa vrátil so 7-litrovou spotrebou. 

Normal, Sport, Eco, Slippery, Trail

Najčastejšie som využíval režim Eco a veľmi som ocenil, že ani v tomto režime sa nesnažila nová osemstupňová prispôsobivá prevodovka dusiť motor a držať ho v neprirodzene nízkych otáčkach. Pre bežnú jazdu je asi najvyhovujúcejší režim Normal. V režime Sport motor citeľne ožil a spolu s prevodovkou bol pripravený využívať vyššie otáčky a zároveň vypína štart/stop systém. Focus Acitve ponúka ešte dva špeciálne režimy, určené do nepohody – Slipery a Trail – ale v jarnom období v suchom teréne som ich účinnosť nevedel zodpovedne vyvolať. Zobral som auto aj do ľahkého terénu, ale mal som pocit, že elektronika zvládala jazdu aj bez zapnutých režimov – isto ak by bol sneh a ľad, s radosťou by som využil umiernený režim určený na šmykľavé povrchy – a v prípade extrémne sypkého povrchu – štrku či piesku – by som asi skôr pre dobrý pocit zapol špeciálny režim Trail, ktorý varuje, že je vypnutá stabilizácia a teda umožňuje preklz kolies, pomocou ktorého sa dá z problémov doslova vyhrabať. Nič to však nenahradí reálny pohon všetkých kolies.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Ručičky stále mechanické

Ford Focus sa stále nedopracoval k plne grafickému kokpitu a kombinuje TFT displej v strede s ručičkami na okraji. Ja mu túto kombináciu absolútne nebudem vyčítať a vlastne mi ani nechýbala kompletná škála farieb, pre mňa je najdôležitejšia veľmi dobrá čitateľnosť všetkých informácií, ktorých ponúka tento displej naozaj dosť v rôznych režimoch zobrazovania vrátane výstupu navigácie. Skôr ma mrzel nie práve vydarený projekčný head-up displej, ktorý je súčasťou príplatkovej výbavy. Informácie premieta na plastovú tabličku, ktorá však mení lom svetla – pozdĺžne čiary sa na hranici tabuľka lámali – takže som ho vlastne vypol a nevyužíval.

Z bohatej výbavy ma zaujal inteligentný adaptívny tempomat, ktorý okrem toho, že udržiava nastavenú rýchlosť aj odstup v bezpečnej vzdialenosti od predchádzajúcich áut, je schopný ponúkať aj rýchlosť podľa aktuálnych limitov, ktoré prečíta na dopravných značkách. Výhodou je, že si do tempomatu môžete nastaviť malú toleranciu, nevýhodou, že reaguje až na prečítanú značku, čo znamená, že podľa štandardu našej polície číhajúcej často na vstupoch do obce môžete do takejto pasce padnúť a asi by ste im nevysvetlili, že za to môže tempomat. Takáto jazda je veľmi relaxačná a pohodová. Hoci, prekvapilo ma, že pri niektorých tabuliach obce prepínal tempomat na 50 a inde na 60 km/h, to mi nešlo do hlavy. 

Focus veľmi dobre zvláda udržiavanie vozidla v strede jazdného pruhu a rovnako veľmi dobre reaguje aj systém strážiaci vodiča vo chvíli, keď prestane šoférovať a nemá ruky na volante. Najskôr upozorňuje varovným pípnutím, potom vypne zvuk audia, čo by už malo zabrať, a ak ani tak vodič nereaguje, systém postupne spomaľuje vozidlo, ale pritom ho stále udržiava medzi čiarami, čo nie je úplne bežné. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Aktívna výbavička do života

Verzia Active okrem dizajnových úprav a mierne zdvihnutého podvozka prináša aj veľmi slušnú výbavu – len vyberiem z tých hrozienok (je toho samozrejme oveľa viac): 18-palcové disky kolies, HLA – asistent rozjazdu do kopca, My Key – systém nastavenie vybraných funkcií pre jeden z kľúčov – užitočné na zvýšenie bezpečnosti vodiča-začiatočníka, palubný počítač s informačným systémom ECO mode + prístrojový panel 4,2 palca, Pre-Collision Assist – aktívne brzdenie v prípade hroziacej kolízie – znižuje možnosť kolízie s predchádzajúcim autom,  chodcom alebo cyklistom. 

V našom konkrétnom kuse bol navyše okrem iného domontovaný navigačný systém a prémiový audiosystém B&O + systém SYNC s funkciou hlasového ovládania, no úprimne, nastaviť napríklad cieľ cesty do navigácie pomocou hlasových pokynov je celkom slušná fuška. Multifunkčný dotykový farebný informačný displej má veľkosť 8 palcov a zobraziť môže aj informácie prostredníctvom pripojenia Android Auto a Apple CarPlay. Zaujímavé sú pre mňa s príplatkovej výbavy určite ešte predné Full LED svetlomety ako aj ich funkcia automatického prepínania, ale aj adaptívny tempomat, športové predné sedadlá s vyhrievaním či zadná parkovacia kamera. Za sklopný head-up displej by som asi nepriplácal, no i tak sa mi v konečnom dôsledku cena 32.665 € za takto vybavené auto javí ako celkom primeraná. 

A sme doma

Kým vybalíme víkendovú batožinu, musím priznať, že sme všetci členovia posádky zhodnotili cestovanie ako veľmi príjemné s dobrým pocitom na kvalitnom podvozku, ktorý nás ochránil pred nástrahami našich ciest rôznej kvality a nikto z nás ani netušil, že by bol podvozok nejako upravovaný v záujme lepšej prejazdnosti, považujem ho teda za výborne zvládnutý. Takže celkom na záver už len pohľad pod zadné dvere - batožinový priestor verzie hatchback má pravidelný tvar, jeho objem je skôr štandardný 375 l (minirezerva a subwoofer ešte z neho 100 litrov ukroja) – kombi je na tom samozrejme výrazne lepšie a ponúka pozoruhodných 608 l – a aj to je argument, ktorý hovorí za to, že ak by som volil Ford Focus Active, tak oveľa logickejšie mi príde vo verzii kombi. Tento zásadný rozdiel stojí podľa mňa nie zásadných 1000 €. Žiaľ, s pohonom všetkých kolies, ktorý by som takémuto auto srdečne doprial, to už také jednoduché nie je. 

Typ karosérie: 5D hatchback
Trieda / kategória: kompakt
Vonkajšie rozmery: dxšxv 4 397 x 1 979 x 1 848
Druh pohonu: predný
Zdvihový objem (ccm): 1 497
Počet valcov / ventilov: 3/12
Maximálny výkon (kW / ps): 110 / 150 pri 6000 ot./min
Maximálny krútiaci moment (Nm): 240 pri 1600 ot./min
Maximálna rýchlosť (km/h): 204
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 9,7
Spotreba kombinovaná (l/100 km):

6,0 - 5,9

Prevodovka: 8 st. automat
Pohotovostná hmotnosť (kg): 1 404 
   
Objem nádrže: 52 l
Objem kufra: 375/273 l
Cena ( Euro ): základná pre Active 27 090 €
 
Ford Focus 1.5 EcoBoost
110 kW A8 Active
Škoda Octavia 2.0 TSI
140 kW A7 4x4 Scout
základný model
20 890 €
(Focus 1.0 EcoBoost 92 kW M6 Active)
31 830 €
(Octavia 2.0 TSI 140 kW A7 4x4 Scout)
adekvátny model
23 590 €
(Focus 1.5 EcoBoost 110 kW A8 Active)
31 830 €
(Octavia 2.0 TSI 140 kW A7 4x4 Scout)
adekvátna výbava
navigácia, zatmavené zadné sklá, alarm, 18-palcové disky, aktívny parkovací asistent, PDC vpredu a vzadu, adaptívny tempomat, automatická klimatizácia, bezkľúčový vstup, elektricky sklopné zrkadlá, LED svetlá, vyhrievané predné sedadlá, zadná kamera, head-up displej
v sérii: 17-palcové disky, LED svetlá, PDC vpredu a vzadu, dvojzónová automatická klimatizácia, navigácia, tempomat, elektricky sklopné zrkadlá, vyhrievanie predných sedadiel

za príplatok: paket s bezkľúčovým vstupom a alarmom a elektrickým vekom kufra a zadnou kamerou a elektrickým sedadlom vodiča 849 €, 18-palcové disky 460 €, parkovací asistent 340, adaptívny tempomat 290 €
výsledná cena
32 665 €
33 769 €
 

 
VW Golf 2.0 TDI
110 kW A7 4MOTION Alltrack
Volvo V40 1.5
112 kW T3 A6 Cross Country
základný model
32 880 €
(Golf 2.0 TDI 110 kW A7 4MOTION Alltrack)
27 500 €
(V40 2.0 88 kW D2 M6 Cross Country)
adekvátny model
32 880 €
(Golf 2.0 TDI 110 kW A7 4MOTION Alltrack)
30 080 €
(V40 1.5 112 kW T3 A6 Cross Country)
adekvátna výbava
v sérii: adaptívny tempomat, PDC vpredu a vzadu, automatická dvojzónová klimatizácia, 17-palcové disky

za príplatok: Technik paket s LED svetlami a bezkľúčovým vstupom 1 330 €, parkovací asistent 180 €, parkovacia kamera 280 €, elektricky sklopné zrkadlá 190 €, 18-palcové disky 730 €, navigácia 800 €, vyhrievané predné sedadlá s ostrekovačmi 560 €
v sérii: manuálna klimatizácia, tempomat, LED predné svetlá, elektricky sklopné zrkadlá, 16-palcové disky

za príplatok: alarm 480 €, adaptívny tempomat 1 920 €, Driver Alert 840 €, digitálny prístrojový panel 390 €, navigácia 1 170 €, Sensus a High Performance Sound 1 020 €, automatická dvojzónová klimatizácia 300 €, vyhrievané predné sedadlá 320 €, zadné stmavené sklá 390 €, aktívny parkovací asistent s PDC vpredu a vzadu 1 020 €, bezkľúčový vstup 570 €, 18-palcové disky 1 480 €
výsledná cena
36 950 €
39 980 €