Land Rover Freelander 2 SE TD4

Na test tohto Land Rovera sme sa tešili, pretože v nás vzbudzuje príjemné pocity a fakt sa nám páči. Tiež sme podľahli jeho dizajnu a šarmu ako väčšina ľudí. Aj napriek nepraktickosti všetkých SUVčiek, bez ktorých by sa svet celkom v pohode zaobišiel, si nás získal Freelander tým, čím aj mnoho iných fanúšikov tohto segmentu a špeciálne Land Roveristov. Pocit bezpečia, pohodlia a istoty. To všetko a omnoho viac vie ponúknuť Freelander, ktorý je akousi pevnosťou, ktorá vás chráni pred nástrahami okolitého sveta.

Mať štvorkolku Land Rover a obísť blato a kaluže, to by bol hriech.

Dosť bolo rozplývania sa nad dizajnom, šarmom a inými položkami, ktoré síce predávajú, ale nás primárne zaujíma niečo iné. Povaha auta, jeho silné, či slabé stránky, sa najlepšie preveria pri jazde na hrane. A keďže sme mali čo dočinenia s Land Roverom, neostali sme mu nič dlžní. Freelandera sme zobrali vyvenčiť do voľnej prírody, nech dokáže, že nie nadarmo je hrdým pokračovateľom rodu. Adekvátne k modelu sme vyberali aj obtiažnosť terénu. Treba si priznať, že na hardcore brodenie má Land Rover v ponuke Discovery, respektíve jednoúčelovú chuťovku Defender.    

Pri preberaní auta som si neodpustil otázku, do akej miery môžeme pri testovačke navoňaného a nalešteného rozmaznaného Freelandera ufúľať? Či nebude prekážať ak ho zababreme po rám okien, prípadne až po strechu? :) S odpoveďou, však je to terénne auto sme sa uspokojili a považovali sme ju za súhlas.

Čo je podstatné o Freelanderovi druhej generácie vedieť? Ako som už načrtol, auto je zaradené do dnes nabitého segmentu SUV. Testovaný model mal pod kapotou preplňovaný nafťák s objemom 2.2 litra a výkonom 118 kW( 160 k ) @ 4000 otáčkach a čo je dôležitejšie disponoval veľmi slušným krútiakom 400 Nm @ 2000 otáčkach. Bohatú porciu krútiaceho momentu bolo cítiť skutočne od podlahy a udeľoval autu slušnú dynamiku. Adekvátne k požiadavkám motora a auta bol odladený aj automat, ktorým sa cez haldex spojku prenášal výkon podľa potreby aj na všetky 4 kolesá. Testovačka bola podľa zvyku v „plnke“ so všetkým, na čo si aj náročný konzument spomenie. Poďme si teda tento balík faktov rozmeniť na drobnejšie.