Renault začal predávať na indickom trhu drobný crossover Kwid. Od začiatku sľubovali, že bude veľmi lacný. Aká je realita? Je ešte lacnejší, než lacný. Základná verzia stojí v prepočte menej ako 3 500 €! Automobil je určený primárne pre Indiu, kde ho aj vyrábajú. Na starý kontinent sa zrejme nedostane, všetko však závisí od predajov. Ak by tu aj prišiel, cena bude určite vyššia nie len pre náklady na dovoz a clo, ale nutné bezpečnostné systémy povinné v EÚ.

Dizajn Kwidu nie je žiadnym prekvapením. Tvarmi pripomína Sandero, či zmenšený Duster. Aj keď vyzerá na pohľad robustne, jedná sa o malý automobil, ktorý je 3 679 mm dlhý a 1 579 mm široký. Svetlá výška 180 mm má zvládnuť aj nekvalitné indické cesty. Malý crossover stojí na aliančnej platforme CMF-A s rázvorom 2422 mm. Pod kapotou sa objaví 0,8-litrový trojvalec s výkonom 54 koní a krútiacim momentom 72 Nm, ktorý spolupracuje s päťstupňovým manuálom. Palivová nádrž má iba 28 litrov a udávaná spotreba je 4l/100km. Poháňané má však len predné kolesá. Aj preto tá čarovná cena.

Interiér navrhli dizajnéri priamo v Indii. Najvyššia výbava ponúkne posilňovač riadenia, klimatizáciu, elektrické predné okná, či centrálne zamykanie - prosto veci u nás bežné už v 90. rokoch. Ale aby som bol presný, Kwid pre Indiu jemne lízne aj 21. storočie. Môže mať aj bezkľúčový vstup a multimediálny systém s rádiom a navigáciou. To všetko za 353 131 INR (indická rupia), v prepočte asi 4 782 €. Základná cena začína na 256 968 INR (3 480 €). Treba však dodať, že ani najvyššia výbava nezahŕňa vodičov airbag, ktorý je vždy za príplatok. V cene je aj dvojročná záruka, avšak obmedzená na 50 tisíc kilometrov.

zdroj: autoforum