Zima sa nezadržateľne blíži a s ňou prichádza čas prezúvania. Mnohí už jazdia na zimných gumách, ostatní čakajú na prvú várku snehu a mínusové teploty. Tak či onak, po zodpovednom prezutí potrebujete letné pneu s diskami niekam odložiť. To, ako uskladniť pneumatiky, si ukážeme v článku. Ak dodržíte pár jednoduchých princípov, zvýšite životnosť pneumatík a ešte aj ušetríte!

Správnym sezónnym uskladnením pneumatík zvýšite ich životnosť! A to sa oplatí.

Po prezutí odporúčame poznačiť si pozíciu kolies pre lepšiu orientáciu pri budúcom prezúvaní. Na „old school“ spôsobe označenia kriedou nie je nič zlé, lepšie sú však čiapočky ventilov s vyznačenou pozíciou. Po následnom prezutí nemusíte týždne jazdiť s pokreslenými bočnicami symbolmi „PZ“, „LP“ a pod. Samozrejmosťou by malo byť umytie diskov a pneumatík, či už letných, ale najmä zimných. Zbavíte sa tak soli, ktorá nerobí dobre ani gume, ani laku diskov.

Kolesá alebo len pneumatiky?

V prvom rade si potrebujeme zadefinovať, ČO ideme uskladňovať. Ak máte jednu sadu diskov po celý rok, pravdepodobne prezúvate „gumy za gumy“. V tom prípade ako prvé odporúčame zaobstarať si druhú sadu diskov. Prečo? Každoročným vyzúvaním a nazúvaním zbytočne zaťažujete pätku pneumatiky. Navyše, platíte autoservisu navyše za úkon. Vyplatí sa to jedine tým ľuďom, ktorí zjazdia za sezónu kompletnú sadu gúm

Ak však napriek tomu trváte na tom, jazdiť na jedných ráfikoch, pneumatiky bez diskov postavte zvisle vedľa seba do radu. Neukladajte ich priamo na podlahu, ale najlepšie na drevenú paletu. Nevešajte ich na dlhé klince a neopierajte o výrazne hrany, mohli by ste ich deformovať a poškodiť. Taktiež ich nedávajte „na seba“. Tým, že nie sú nafúkané, dochádza k záťaži a deformácii bočnice. Raz za mesiac ich obvodovo pootočte, zmiernite tým konštantný tlak na jednu časť pneumatiky.

NA ČO DAŤ POZOR PRI PREZÚVANÍ NA ZIMNÉ PNEUMATIKY?

NA ČO DAŤ POZOR PRI PREZÚVANÍ NA ZIMNÉ ...

Sezóna zimných pneumatík sa nezadržateľne blíži. Podľa § 38 zákona č. 8/2009 Z.z. totiž musíme mať na aute zimné ...

16. 10. 2017
NABIŤ AKUMULÁTOR PRED ZIMOU JE CESTA K BEZPROBLÉMOVÝM ŠTARTOM

NABIŤ AKUMULÁTOR PRED ZIMOU JE CESTA K ...

Leto je za nami a blížia sa chladné rána a mrazivé noci. Isto sa už mnohým z vás stalo, že ste v zime pri teplotách ...

17. 09. 2017

V prípade, že máte dve sady kolies – zvlášť zimné a letné, správne uskladnenie je nasledovné. Môžete ich zavesiť na stenu, dajte však pozor, aby sa pneumatika neopierala o ostré hrany. Ďalšou správnou možnosťou je ich naukladanie vodorovne „na seba“. Každý mesiac zmeňte ich poradie. Nie je optimálne, ak je koleso na spodku „veže“ celú sezónu zaťažené najviac.

Najlepšou možnosťou je zaobstarať si špeciálny stojan na kolesá. Ten za vás vyrieši množstvo starostí ohľadom správneho uskladnenia. Ak aj napriek tomu nemáte vhodné priestory, pneumatiky vám za poplatok uskladnia aj v špecializovaných pneuservisoch.

Sucho, čistota a optimálna teplota

Či už uskladňujete osobitne pneumatiky, alebo kompletné kolesá, uistite sa, že neprídu do styku s chemikáliami a ropnými produktmi. Vôňu benzínu máme radi, pneumatikám však nesvedčí. Ak ste puntičkár, ošetrite bočnice pneumatík produktom na to určeným. Dbajte aj na miesto uskladnenia. Povaly, plechové garáže a príliš vlhké pivnice nie sú priveľmi vhodné. Guma zachováva optimálne vlastnosti v suchom, čistom prostredí s teplotou do 25° Celzia. Uistite sa, že v dosahu nesála teplo od potrubí alebo radiátorov. Nenechávajte ich ani vonku, vzdušný ozón zbytočne vytvára mikrotrhliny. Ak chcete mať úplne vystarané, "oblečte" ich do návlekov určených na bezpečné skladovanie.

Podeľte sa s nami, ako uskladňujete pneumatiky vy! 26. 11. vyžrebujeme náhodný komentár a jeho autor získa od Auto Kelly stojan na kolesá zadarmo!

Špeciálny stojan je najlepšou voľbou pre uskladnenie kolies.

OPLATÍ SA PRIDÁVAŤ ADITÍVA DO PALIVA?

OPLATÍ SA PRIDÁVAŤ ADITÍVA DO PALIVA?

Zvýšiť výkon motora a znížiť spotrebu môžete aj samotným palivom. Dôležitejšie však je, že práve palivo vám ...

30. 09. 2017
AKO ČASTO MENIŤ OLEJ V PREVODOVKE?

AKO ČASTO MENIŤ OLEJ V PREVODOVKE?

Väčšina motoristov má isté povedomie o tom, že v predpísaných intervaloch treba meniť prevádzkové kvapaliny. To, že ...

04. 09. 2017

GRATULUJEME:

  1. Robert Gromoš, Košice

Do súťaže sa zapojilo 141 . Vyžrebovaných sme kontaktovali e-mailom.