Volvo plánuje rozšírenie ponuky ostrých modelov Polestar. K aktuálne jedinému typu Volvo S60 / V60 Polestar, by mohol pribudnúť hot hatch na báze typu Volvo V40. Pod kapotu si zrejme nájde cestu rovnaký motor aký nájdeme vo vrcholnej verzií nového Volva XC90. Ostrý hatchback bude poháňať 2,0 litrový 4-valec s kombinovaným prepĺňaním mechanickým kompresorom a turbo kompresorom. V novom SUV bude naladený na 235 kW (320 k) a 400 Nm.

Volvo iba nedávno spustilo výrobu S60/V60 Polestar a už sa šušká o ďalšom type.

Môžeme, ale očakávať, že v ostrej V40 dostane 2,0 liter ešte o trochu viac výkonu. Navyše v top verzií XC90 T8 bude spojený s elektromotorom výkonu 60 kW (80 k). Je preto možné, že sa podobnej kombinácie dočkáme aj vo V40 Polestar. Kombinovaný výkon by v tom prípade mohol prekonať hranicu 400 koní a 640 Nm. Švédsky hot hatch by s týmito hodnotami mohol zdolať 100 km/h za menej ako 6 s. Jedinou otázkou by v tom prípade bol prenos výkonu na cestu. V XC90 bude totiž benzínový motor poháňať predné a elektromotor zadné kolesá. V prípade V40 automobilka zatiaľ váha a zvažuje výhody štvorkolky na jednej strane a vyššiu cenu a hmotnosť navyše na strane druhej. V hre je stále aj predokolka, alebo pohon oboch náprav pomocou systému Haldex podobne ako v prípade S60/V60 Polestar, či 457 koňového konceptu C30 Polestar.

Ambície na výrobu hot hatchu naznačila automobilka už pred pá rokmi prototypom C30 Polestar.

Samozrejmosťou bude aj adekvátne upravený podvozok.  Okrem tvrdších pružín a tuhších stabilizátorov sa pravdepodobne dočkáme aj nastaviteľných tlmičov Öhlins. Rovnako môžeme očakávať aj väčšie brzdy značky Brembo ako v prípade S60/V60 Polestar.


Nový hot hatch bude zrejme loviť v rovnakých vodách ako pripravovaný Ford Focus RS. Vzhľadom na prémiové zameranie značky sa však bude musieť popasovať aj konkurenciou ako BMW M135i, Audi S3, prípadne v závislosti od výkonu, ktorý dostane s Audi RS3, alebo Mercedesom-Benz A 45 AMG.

Zdroj: autoexpress