V predošlej časti série článkov starostlivosti o auto, ktorú prinášame vďaka spolupráci z ručnou autoumyvárňou KV detail, sme sa venovali dekontaminácii laku. Po nej je povrch auta v "panenskom" stave. Zbavený nečistôt - mikročastíc asfaltu, živice, brzdného prachu. Nebolo by vôbec rozumné ho nechať tak a nechrániť. Asi najefektívnejším spôsobom konzervácie je voskovanie.

 

 

 

Dnes je aj u nás v predaji mnoho druhov vosku pre karosérie. Pre lepšiu orientáciu - odporúčame použiť karnaubský vosk, alebo vosk syntetický, tzv. sealant. Oba druhy ponúkajú z hľadiska životnosti najdlhšiu ochranu. Karnauba (lat. Copernicia Cerifera) je výlučok listov stromu v Brazílii. Vo vode je prakticky nerozpustný a z pomedzi ostatných prírodných vosk má aj najvyšší bod topenia, až okolo 82 - 86°C. To znamená, že odolá aj najväčším horúčavám na priamom slnku. 

Odporúčame použiť karnaubský vosk, alebo vosk syntetický, tzv. sealant. Majú najvyšší bod topenia. Karnaubský vosk dokonca až okolo 82 - 86°C! To znamená, že odolá aj najväčším horúčavám na priamom slnku.

Pred nanesením vosku je vhodné povrch karosérie ešte odmastiť tzv. pre-wax cleanerom. Tým sa odstráni aj posledná vrstva prípadných zostatkov predošlého vosku. Takto vyčistený povrch spôsobí, že vosk sa lepšie naviaže na lak a predĺži sa jeho životnosť. Vosk odporúčame aplikovať v 2 vrstvách. Na požiadanie niektorých majiteľov už aplikovali aj 3 - 4 vrstvy vosku pre čo najlepšiu ochranu. 

Ako sa o voskované auto starať?
 

V prvom rade ho vžiadnom prípade nebrať na automatickú kefovú umývaciu linku. Dávajte ho umývať len ručne, šetrným pH-neutrálnym šampónom. Zabudnúť treba aj na agresívne predumývače. Auto nestačí voskovať len pred zimou, ale počas celého roka, t.j. ideálne 2 - 3 ročne minimálne v 2 vrstvách. Cez zimu vosk chráni lak voči nepriaznivým vplyvom počasia, agresívnej posypovej soli. Od jari do jesene zas voči UV žiareniu a agresívnemu pobitému hmyzu po rýchlej jazde. Ak máte svoje auto len trochu radi, voskovanie je pre zdravý a trvalo pekný lak základný prepoklad. Ak na to nemáte čas, alebo vhodné podmienky, zverte voskovanie auta špecialistom z KV detail v Bratislave.

Ručná umyvárňa KV detail používa primárne špičkovú britskú značku AUTOGLYM.

Okrem starostlivosti o lak odborníci z KV detail odporúčajú použiť aj "tekuté stierače", teda neviditeľnú nanotechnológiu. Jej úlohou je odpudzovať vodu zo skiel a predovšetkým v zimnom období zásadne zlepšuje výhľad, čím prispieva k zvýšeniu aktívnej bezpečnosti jazdy.