Približne štrnásť rokov uplynulo od chvíle, kedy sa VW oficiálne začal zaoberať myšlienkou výroby vozidla, ktoré na 100 km spotrebuje len 1 liter paliva. Automobilka pred troma rokmi na katarskom autosalóne predstavila koncept, ktorý skutočne dokázal túto métu dosiahnuť. Vozidlo zaujalo najmä svojim netradičným dizajnom a normovanou spotrebou len 0,9 l/100 km. Málokto veril, že tento koncept nakoniec prejde až do sériovej výroby. VW však pred niekoľkými dňami doručil prvý kus novému majiteľovi.

Kontroverzný vzhľad sa nemusí páčiť každému.

Šťastným novým majiteľom je Dr. Christian Malorny, ktorý žije v Berlíne. Vozidlo ho oslovilo už v jeho počiatkoch. Pre svoje auto si zvolil lak vo farbe Oryx White spolu s farebnou kombináciou interiéru Titan Black a Pearl Gray.

 

Ešte minulého roku VW tvrdil, že XL1 predávať nebude. Zákazníci sa k nej mali dostať jedine formou operatívneho lízingu. Automobilka si takto chcela zabezpečiť, aby sa hybrid po rokoch používania vrátil „domov“ a priniesol množstvo cenných informácií. Zveličene môžeme povedať, že VW plánoval XL1 testovať na ľuďoch.

Napriek tomu, že XL1 v realite spotrebu 0,9 l/100 km nedosahuje, ide o veľmi úsporné auto. Cena 110 tisíc eur sa mi však zdá príliš vysoká.

V tomto prípade však došlo k samotnému predaju (aj keď niektoré zdroje uvádzajú opak). Nový a prvý majiteľ za svoje vozidlo údajne zaplatil 110 tisíc €.

 

Ako všetci dobre vieme, tak XL1 je hybrid, ktorý pre svoje fungovanie využíva 0,8 litrový motor TDI v spojení s elektromotorom. Spaľovací motor produkuje výkon 35 kW (47 k). Elektromotor pridáva ďalších 20 kW (27 k). Dvojsedadlové vozidlo je spriahnuté 7 stupňovou DSG prevodovkou. Jeho hmotnosť predstavuje len 795 kg. Vďaka nej a aerodynamickej karosérii s koeficientom odporu vzduchu len 0,189 zvládne v elektrickom režime prejsť 50 km. Jeho parametre však nie sú nijak oslnivé. Z 0 na 100 km/h hybrid potrebuje 12,7 sekundy. Maximálka je v tomto prípade 160 km/h. Tabuľková spotreba 0,9 l/100 km reálna nie je. V skutočnosti potrebuje približne ešte o polovicu viac.  

 

Zdroj: carscoops.com

Prečítajte si aj:  Ferrari v tichosti doručilo prvé LaFerrari zákazníkom