Do sveta motorizmu začínajú veľmi pomaly prenikať autonómne vozidlá. Od bežného použitia na našich cestách síce majú ešte poriadne ďaleko, no ich príchod je zrejmý. Mnoho ľudí nevie, aký postoj k danej novinke zaujať. „Samojazdiace“ auto väčšina z nás ešte ani nevidela, nie aby sa v nich previezla. Každopádne nám však musí byť jasné, že ak sa tieto stroje rozšíria, spôsobia v oblasti automobilizmu revolúciu. Tieto autá nezmenia len to, že ich nebudeme šoférovať. Iný bude napríklad aj spôsob cestovania a trávenia voľného času počas cesty.

Naše auto bude vedieť chápať naše gestá. Vďaka nim budeme komunikovať.

Práve na túto oblasť sa svojim posledným konceptom zameral Mercedes. Interiér budúcnosti automobilka prezentovala v Kalifornii a podujatí TecDay „Autonomous Mobility“. Keďže vodič už nebude musieť v rukách držať volant a stláčať pedále, bude doslova musieť využiť svoj čas inak.

 

Vnútro automobilu bude podľa nemeckej značky aj naďalej pozostávať zo štyroch sedadiel. Predný rad však bude možné otočiť proti smeru jazdy tak, aby štyria pasažieri sedeli oproti sebe. Interiér navyše cestujúcim umožní s ním komunikovať prostredníctvom gest, dotykových displejov a očných senzorov. Automobil teda bude na posádku neustále chŕliť množstvo informácií napríklad aj o okolitom svete. Samozrejmosťou bude plné pripojenie na internet.

V budúcnosti budú môcť sedieť v aute štyria cestujúci zoči voči. Interiér bude s nimi plne komunikovať a jeho hlavnou snahou bude vyplniť ľuďom časť pri jazde z bodu A do bodu B.

Mercedes tvrdí, že interiéry vozidiel sa v blízkej budúcnosti stanú malými súkromnými priestormi v stále hustejšej premávke. Autonómne vozidlá sa vraj stanú spoločensky akceptovanou samozrejmosťou.

 

Vozidlá sa teda podľa všetkého stanú multimediálnou obývačkou, s ktorou sa bude dať cestovať. Pre nás, ktorí máme šoférovanie radi bude väčšina času v nich možno utrpením. Na druhej strane ľudia, ktorí autá neobľubujú si prídu na svoje.

 

Zdroj: autocar.co.uk

Prečítajte si aj: Čo všetko autonómne autá nezvládnu? Parkovanie, jazdu v daždi...