Doba kraľovania súčasných hypercarov je už zrátaná, ani svätá trojica v podobe Ferrari LaFerrari, McLaren P1Porsche 918 Spyder nebude na vrchole večne. Nová generácia príde čo nevidieť a už teraz vieme o troch výnimočných mašinách, ktoré opäť posunú hranice možného. Prvým z nasledujúcej generácie hypercarov je Aston Martin AM-RB 001, druhý Mercedes Project One a trojicu dopĺňa Vanda Electrics Dendrobium. Hoci každé z nich bude odlišné, majú jedno spoločné. Všetky vznikajú v spolupráci s tímom Formuly 1.

Aston Martin AM-RB 001

AM-RB 001 vzniká vďaka spolupráci Aston Martinu a tímu Formuly 1, Red Bull Racing. Hypercar ťaží zo skúseností legendárneho dizajnéra Adriana Neweyho, ktorý sa podpísal pod zaujímavé, ale hlavne funkčné tvary. Kúzlo tkvie v spodnej časti, Newey ju navrhol tak, aby generovala čo najviac prítlaku, ale pritom zbytočne nezvyšovala odpor vzduchu. Aero balíček má AM-RB 001 dodať obratnosť a stabilitu Formuly 1, a to v prípade priamej jazdy, ale aj v kľukatých zákrutách. Newey sústredil gro aerodynamických prvkov do spodnej časti auta, takže horná časť môže niesť dizajnové prvky Aston Martinu.

Pri návrhu hypercaru sa opierali o poznatky z F1. Všade, kde to bolo možné, nájdeme karbónové, prípadne kompozitné diely. Vďaka bohu sa pri pohonnej jednotke neinšpirovali súčasnou Formulou 1 a do stredu namontovali atmosférický 12-valec. Výkon ani hmotnosť zatiaľ nešpecifikovali, no hovorí sa o pomere 1:1, takže sa môžeme tešiť na poriadne ostrú mašinu.

Mercedes Project One

Mercedes tiež pracuje na novom hypercare, Project One. Automobilka v posledných troch sezónach dominovala Formule 1 a teraz chce preniesť skúsenosti a technológie z najvyššej úrovne motoršportu do sveta hypercarov. Svoje dielo zatiaľ neukázali, videli sme len jeden obrázok, no informácie, ktoré zverejnili, hovoria o výnimočnom aute.

Project One stavajú pri príležitosti 50. výročia AMG a máme sa na čo tešiť. Na rozdiel od Aston Martin však použijú pohonnú jednotku súčasnej F1, teda 1,6 litrový hybridný turbo V6, ktorý bude poháňať zadnú nápravu. Predné kolesá budú poháňať len elektricky, kde výkon pôjde selektívne na ľavé alebo pravé koleso. Predpokladajú, že kombinovaný výkon celého systému bude vyše 1000 k. Hypercar ukážu verejnosti v septembri.

Vanda Electrics Dendrobium

Tretím v poradí Vanda Electrics. Názov možno veľa ľuďom nič nepovie, ale ide o singapurskú spoločnosť, ktorá vyrába malé mestské elektrické dodávky s dojazdom 100 km a maximálkou 40 km/h a malé elektrické skútre. Mohlo by sa zdať, že hypercar v podaní takejto spoločnosti je skôr pokus o zlý vtip, ale keď ohlásili, že na vývoji sa do veľkej miery podieľa tím Formuly 1 Williams, veci nabrali hneď iný rozmer.

Williams zastrešuje v projekte Dendrobium takmer všetko, postará sa aerodynamiku, použité materiály i pohonnú jednotku. Keďže je Vanda Electrics zameraná len na elektrické dopravné prostriedky, aj hypercar bude elektromobil. Spoločnosť zatiaľ nezverejnila žiadne oficiálne údaje, no hovorí sa, že Dendrobium by mal ponúknuť vyše 1500 k a zrýchlenie na stovku za 2,6 s. Hypercar by mali ukázať na autosalóne v Ženeve už o niekoľko týždňov.

Zdroj: ctvnews.ca

ASTON MARTIN A RED BULL ODHALILI AM-RB 001 - NAJLEPŠÍ HYPERCAR NA SVETE

ASTON MARTIN A RED BULL ODHALILI AM-RB 001 - ...

Aston Martin a pretekársky tím F1 Red Bull Racing spojili sily, aby vytvorili hypercar, ktorý by dokázal konkurovať ...

08. 07. 2016
HYPERCAR AM-RB 001 BUDE MAŤ VRAJ 1000 K A V12

HYPERCAR AM-RB 001 BUDE MAŤ VRAJ 1000 K A ...

Aston Martin usporiadal track day na americkom okruhu Road Atlanta pre majiteľov Aston Martin Vulcan. Na tom by nebolo nič ...

14. 06. 2016
HYPERCAR AMG BUDE MAŤ MOTOR Z F1 A 1000 K

HYPERCAR AMG BUDE MAŤ MOTOR Z F1 A 1000 K

Mercedes AMG a hypercar? Hoci túto myšlienku už potvrdili, nevedeli sme, čo môžeme od novinky očakávať. Povedali len, ...

21. 11. 2016
MERCEDES POMALY ODHAĽUJE NOVÝ HYPERŠPORT S MOTOROM Z F1

MERCEDES POMALY ODHAĽUJE NOVÝ HYPERŠPORT ...

Pred časom sme vás informovali, že pomaly prichádza hyperšport od Mercedesu. Značke chýbal zástupca v tejto kategórie a ...

10. 01.