Meno Stefan Jacoby je vám možno známe. Jedná sa o bývalého šéfa automobilky Volvo, ktorému skončilo funkčné obdobie len koncom roka 2012. A hneď sa mu rozviazal jazyk a tak sa s magazínom Autocar podelil o vlastný (už necenzurovaný) názor ohľadom elektromobilov. A je nad slnko jasnejšie, že pozitívny nie je, pretože predaje dokazujú, že niečo je tu zlé... Viď správa "Toto v Nissane nečakali. Predaj elektromobilu je úbohý"

Je samozrejmé, že kým zastával najvyššiu funkciu u Volva, tak musel hájiť záujem automobilky, keď prišla reč na elektromobily. Spomeňme si napríklad na Volvo C30 Electric, ktorý ukázal možný smer ďalšieho vývoja. Nápad je to samozrejme slušný, ale ako to vidí ex-šéf Volva teraz?

Elektromobil ako napríklad Volvo C30 Electric v bežnej praxi? Podľa Jacobyho nie skôr ako za 15 rokov...

Za všetko hovorí jeho výrok, ktorý povedal pri interview, že elektromobily sa nepresadia skôr, ako za 10-15 rokov. Stefan Jacoby presadením myslí to, že sa nestanú mainstreamom, teda tou hlavnou komoditou na automobilovom trhu. Aké dôvody má veriť práve tomuto? Cena, neistota čo sa stane s batériami a celková nedôvera v auto, ktoré vás kľudne môže nechať na dialnici pri 40 stupňových teplotách.
Takéto stavy prirovnáva k vybitému mobilu: "Predstavte si, že vášmu mobilu dôjde šťava a vy nemáte možnosť ju nijakým spôsobom doplniť. A pocit, keď budete sedieť v aute bez energie bude ešte horší". Tak tomu veríme, pretože v dnešnej dobe je už aj vymlátený mobil pre niektorých jedincov katastrofa...

Všetky 3 generácie populárneho Priusu na porovnanie. Do dnešného dňa automobilka Toyota vyrobila a predala takmer 5 miliónov hybridov.

Jacoby sa domnieva, že autá ako napríklad Nissan Leaf, sa presadia len veľmi okrajovo. A aj to v oblastiach, kde je nasadenie takýchto áut podporené legislatívne.
Čo však podľa neho v súčasnosti zmysel má, sú hybridy v rôznych formách. Trh posúva možnosti týchto áut stále ďalej a ďalej a už dnes dosahujú hybridy hodnoty, ktoré by boli pár rokov späť nemysliteľné. "Technológia musí byť dostupná a pohodlná, a tak vidím budúcnosť elektromobilov"

Aký máte názor vy, dáte za pravdu tomuto pánovi?

 

zdroj: autocar a autoforum.cz