Napätie v arabskej krajine sa pred nadchádzajúcimi pretekmi F1 opäť stupňuje. Po GP Číny, ktorá sa bude konať 14. apríla sa kráľovský motoristický šport má o týždeň znovu presunúť do malého ostrovného štátu. Či sa tak stane je teraz ešte celkom otázne.

 

Minuloročné kontroverzné preteky sa odohrali počas protivládnych protestov, a preto museli celý areál v okolí trate Formule 1 ostro strážiť policajti so psami a obrnenými vozidlami. Len deň pred pretekmi protest nabral na obrátkach po tom, ako jedného z aktivistov zabili. Aj napriek početným požiadavkám na zrušenie pretekov bola vláda pevne rozhodnutá na svojom rozhodnutí zotrvať.


Tri týždne pred VC Bahrajnu pripisujú aktuálne výsledky F1 po prvých dvoch veľkých cenách 2013 priebežné vedenie trojnásobnému úradujúcemu majstrovi Sebastianovi Vettelovi. Tretie (VC Austrália) a prvé miesto (VC Malajzia) mu zabezpečilo zisk 40-tich bodov a zároveň 9-bodový náskok nad druhým Raikkonenom.

Druhé miesto na poslednej Veľkej Cene Malajzie patrilo Vettelovmu spolujazdcovi Markovi Webberovi. Na túto dvojicu jazdcov z Red Bullu sa teraz  sa viaže kontroverzia. V Malajzii bol totiž počas celých pretekov rýchlejší Webber, avšak Vettel ho na konci aj napriek tímovému povelu zachovať pozície predbehol. Vettelove správanie tak vzbudilo rozruch a uvažuje sa o jeho sankcii.

„Nemôžete mu zobrať body a dať ich Webberovi, finančná pokuta by nebola relevantná, tak jediným spôsobom ako ho skrotiť, je ho suspendovať na najbližšie preteky. Viem, že iní jazdci by boli v prípade neposlúchnutia rozkazu suspendovaní, alebo dokonca aj vylúčení z tímu,“ povedal pre správy F1 online bývalý jazdec McLarenu John Watson. O necelé dva týždne sa teda uvidí, či Vettel v Číne nastúpi, alebo si bude musieť jedno kolo iba odsedieť.

Autor: Juraj Mička
Zdroj: dailymail.co.uk