Onedlho bude druhé výročie od vypuknutia kauzy dieselgate. Hoci VW už decembri 2015 predstavil spôsob, ako motory "opraviť", respektíve upraviť tak, aby spĺňali emisné limity, mnohí majitelia dotknutých áut stále váhajú.  Na Slovensku je účasť na zvolávacej akcii zo strany majiteľov áut dobrovoľná. Sú ale štáty ako Nemecko, ktoré definovali spomínanú opravu ako povinnosť. Tých, ktorí odmietnu pritom čaká pomerne tvrdý trest.

 

Majitelia áut postihnutých kauzou dieselgate, ktorí v Nemecku neuposlúchli výzvu a nedostavili sa v rámci zvolávacej akcie do servisu, prídu o značky.

Nemecký spolkový úrad pre motorové vozidlá KBA (Kraftfahrt-Bundesamt), chce autá s neupravenými motormi jednoducho vyraďovať z evidencie. Majitelia áut, ktorí neuposlúchli výzvu a nedostavili sa v rámci tejto zvolávacej akcie do servisu, však neprídu iba o značky. Okrem toho budú musieť zaplatiť príslušné poplatky. Úrad začne s odoberaním registrácií už budúci mesiac. Postupovať bude podľa toho, kedy ich majitelia dostali výzvu, aby sa dostavili do servisu. Automobilka v dôsledku kauzy zvolala celosvetovo do servisov približne 11 miliónov áut. Zhruba 8,5 milióna z nich bolo v Európe. Do dneška v Európe automobilka vykonala opravu na približne 5,5 milióna autách z toho 1,8 milióna v Nemecku. Celý proces pritom nie ja časovo náročný. Pre motory objemu 1,2 a 2,0 litra je úprava čisto softvérová a trvá približne pol hodiny. Pri motoroch 1,6 TDI automobilka okrem úpravy softvéru pridáva pred váhu vzduchu aj medzikus, ktorý upravuje prúdenie vzduchu. Zásah však trvá približne hodinu. Sú však majitelia áut, ktorí úpravu softvéru (a v prípade 1,6 TDI aj malú úpravu hardvéru) odmietajú. Boja sa najmä poklesu výkonu a zvýšenia spotreby. Za pravdu im pritom dávajú aj niektorí majitelia opravených áut.

Zdroj: reuters

DIESELGATE: VW NÁZORNE VYSVETĽUJE, KDE SA STALA CHYBA

DIESELGATE: VW NÁZORNE VYSVETĽUJE, KDE SA ...

Kauza dieselgate vyšla na svetlo sveta už pred troma mesiacmi a ľudia sú k nej už v podstate ľahostajní. Pomaly sa však ...

25. 12. 2015
DIESELGATE: ZVOLÁVACIA AKCIA NEBUDE NA SLOVENSKU POVINNÁ

DIESELGATE: ZVOLÁVACIA AKCIA NEBUDE NA ...

Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko nebude nútiť majiteľov áut s motormi EA189 absolvovať zvolávaciu akciu pre ...

13. 01. 2016