Už sme viackrát písali o ekologických palivách vyrobených bez použitia ropy. Touto problematikou sa napríklad intenzívne zoberá Audi, ktoré vyrobilo 100 oktánový benzín z biomasy a naftu zo vzduchu a vody. Vedci navyše nedávno objavili efektívny spôsob ako vyrobiť palivo z CO2. Sú však aj procesy, ktorými je možné vyrobiť naftu z tuku. Severské krajiny sú známe svojím vrelým prístupom k ekológii. Preto asi nikoho neprekvapí, že nápad využiť odpad zo štedrovečernej večere na výrobu paliva zrealizovali práve vo Fínsku.

Fíni počas Vianoc nazbierali 12 ton tuku, ktoré premenili na 10 tisíc litrov nafty.

Hovorí sa "iný kraj, iný mrav." Nuž a to presne platí aj o tradíciách. U nás tradične hádam na žiadnom vianočnom stole nesmie chýbať ryba. V Fínsku je zasa základom vianočnej večere pečená šunka. Pri jej príprave sa z nej vypečie určité množstvo tuku, ktoré spravidla skončí v kanáli. Spoločnosť Neste sa však tento rok rozhodla využiť tento tuk inak. Preto zorganizovala kampaň nazvanú Kinkkutemppu, čo by sa dalo preložiť ako šunkový trik. Po celej krajine rozostavili kontajnery, kam mohli obyvatelia vyhodiť prebytočný tuk zo šunky. Týmto spôsobom nazbierali viac ako 12 ton tuku. Z toho množstva potom firma vyrobila 10 000 litrov paliva. Takto vyrobená nafta má pritom až o 90 % menšie emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri jeho produkcii v porovnaní s naftou vyrobenou z ropy.

 

Akcia však mala aj druhý benefit, ktorý potešil najmä spoločnosti prevádzkujúce kanalizačný systém. Tuk z jedla sa totiž usadzuje v kanalizačných trubkách a upcháva ich. Aj preto sa do projektu zapojila aj asociácia Finnish Water Utilities, čo je organizácia, ktorá tieto siete spravuje. Kampaň teda skončila úspechom. Hoci firma priznáva, že zbierať tuk z jedla z domácností je zatiaľ ekonomicky nerentabilné. Ich cieľom však bol zvýšiť povedomie o obnoviteľných palivách. Ani tu sa príbeh úspešnej ekologickej kampane nekončí. Firma totiž spomenutých 10 000 litrov paliva predala na svojich čerpacích staniciach a zisk, približne 14 500 €, venovala na charitu. 

Zdroj: autoblog

VEDCI NAŠLI EFEKTÍVNY SPÔSOB AKO VYROBIŤ PALIVO Z CO2

VEDCI NAŠLI EFEKTÍVNY SPÔSOB AKO VYROBIŤ ...

Skleníkové plyny a hlavne CO2 sú globálnym problémom niekoľko desaťročí. Výsledkom sú okrem ozónovej diery aj rôzne ...

19. 10. 2016
AUDI VYROBILO 100 OKTÁNOVÝ BENZÍN BEZ POUŽITA ROPY.

AUDI VYROBILO 100 OKTÁNOVÝ BENZÍN BEZ ...

Iba pred mesiacom Audi slávnostne odovzdalo prvých 5 litrov nafty, vyrobenej zo vzduchu a vody, nemeckej ministerke školstva a ...

02. 06. 2015
NAFTA VYROBENÁ ZO VZDUCHU A VODY? AUDI UKÁZALO, ŽE SA TO DÁ.

NAFTA VYROBENÁ ZO VZDUCHU A VODY? AUDI ...

Audi už dlhšiu dobu spolupracuje na projektoch výroby syntetických palív s využitím CO2, ako jednej zo vstupných ...

04. 05. 2015
AKO TO, ŽE V USA JAZDIA NA 91 OKTÁNOVÝ BENZÍN?

AKO TO, ŽE V USA JAZDIA NA 91 OKTÁNOVÝ ...

Určite ste už počuli, či videli na vlastné oči, že benzíny bežne predávané v USA majú nižšie oktánové číslo ako ...

12. 01. 2015